Directorul de şcoală, numit pe patru ani
0Directorii de şcoală vor fi numiţi de către primari, iar inspectorii şcolari vor primi numirea în funcţie de la Ministerul Educaţiei, potrivit unui proiect de modificare a legislaţiei învăţământului făcut de ministerul de resort. De asemenea, directorii de şcoală vor încheia un contract de management cu primarul, pe o perioadă de patru ani.
Profesorii vor fi angajaţi în urma unui concurs ţinut la şcoală, şi nu în urma examenului naţional de titularizare, cum se întâmplă în prezent.
Potrivit proiectului, dascălii care vor ocupa posturile didactice vor deveni titulari în sistemul naţional de învăţământ. În cazul în care, în urma concursului ţinut la şcoală, locurile vacante nu se vor ocupa, atunci directorii le vor comunica inspectoratelor, care vor organiza concurs de suplinire.
O altă modificare, propusă de minister, se referă la modul de conducere al şcolii. Potrivit proiectului, şcoala va fi condusă de un consiliu de administraţie din care vor face parte o treime reprezentanţi ai şcolii, o treime reprezentanţi ai asociaţiilor de părinţi şi o treime reprezentanţi ai autorităţilor locale.
Directorul şi adjunctul său nu vor mai face parte obligatoriu din consiliul de administraţie.
Astăzi în Adevărul de Seară mai multe detalii despre proiect