Dezbatere la Ambasada României în SUA pe marginea cărţii lui Maior despre primul spion american, Frank Miller. Viziunea lui despre România

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Joi, 28 martie, 2019, Ambasada României în Statele Unite ale Americii a găzduit o dezbatere pe marginea cărţii ambasadorului George Cristian Maior, Primul spion american: Eroismul tragic al lui Frank Wisner. (America’s First Spy: The Tragic Heroism of Frank Wisner). Frank Wisner, o legendă a spionajului american, a fost unul dintre primii occidentali care au anticipat Războiul Rece.

Invitaţi speciali au fost membri ai OSS Society, organizaţie nonguvernamentală americană care onorează realizările istorice ale fostului Birou pentru Servicii Strategice (Office of Strategic Services - OSS) - predecesorul actualei Agenţii Centrale de Informaţii (Central Intelligence Agency – CIA) -  din timpul celui de Al Doilea Război Mondial.

Frank Wisner a avut viziunea şi curajul de a preveni Washingtonul în legătură cu ameninţarea sovietică într-o perioadă în care SUA şi URSS erau încă aliaţi, fiind martor la evoluţiile dramatice din Bucureşti de la sfârşitul celui de Al Doilea Război Mondial. 

„Prima misiune a lui Frank Wisner la Bucureşti a fost să îi repatrieze pe piloţii americani capturaţi în timpul marilor bombardamente de la Ploieşti. A reuşit cu succes, mai ales că piloţii au fost foarte bine trataţi ca prizonieri de război în România. Deşi nu a stat foarte mult la Bucureşti, el a reuşit să aibă contacte cu elita bucureşteană, având întâlniri inclusiv cu Regele Mihai, care şi-a amintit mereu de Frank Wisner”, a spus George Cristian Maior.

Viziunea marelui spion american în legătură cu România

Ambasadorul George Cristian Maior a arătat că în volumul său prezintă şi dimensiunea fundamentală a interacţiunii dintre români şi americani în circumstanţe dramatice, nu doar portretul unuia dintre marii eroi ai intelligence-ului american.

“Românii au avut mereu dorinţa de a trăi în libertate şi s-au uitat către poporul american ca spre o forţă a binelui. Frank Wisner a fost unul dintre primi care au înţeles, încă din 1945, faptul că Europa Centrală şi Est va fi sub influenţa nefastă a sovieticilor care au capturat instituţii şi au forţat statul român să accepte o alianţă impusă. Volumul arată şi lupta dintre forţele libertăţii şi cele asupritoare”, a spus George Cristian Maior.

Moştenirea lăsată de Frank Wisner

“Într-un fel, actuala cooperare extraordinară care există între serviciile de intelligence român şi american este şi o moştenire a lui Frank Wisner Atât România cât şi Statele Unite trebuie să facă faţă aceloraşi provocări, unele noi, altele mai vechi, una dintre ele fiind cea rusească. Sunt sigur că, dacă Frank Wisner ar fi aici, ar spune că a atenţionat încă de acum 70 de ani că aceasta este o ameninţare foarte serioasă,” a afirmat ambasadorul României în SUA, George Cristian Maior

La rândul său, preşedintele OSS Society, Charles Pinck, i-a mulţumit ambasadorului pentru faptul că a scris un volum despre un erou mai puţin cunoscut publicului: “Wisner ne-a lăsat o moştenire importantă de care trebuie să ne amintim.”

Charles Pinck i-a oferit ambasadorului George Maior o copie după medalia de aur a Congresului acordată OSS în semn de recunoaştere a serviciilor şi contribuţiei majore din timpul celui de Al Doilea Război Mondial.

Mai multe pentru tine:
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Destinul tragic al prințesei Ioana Cantacuzino și vila „23 August” din Călimănești. Castelul a ajuns o ruină istorică
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Oana Ioniță, moment de sinceritate. Cine e bărbatul căsătorit din showbiz pe care îl admiră: „Îmi plac oamenii frumoși”
Cum a avertizat-o Prințul Philip pe Kate Middleton chiar înainte să moară. Vorbele bunicului Prințului William au cutremurat-o pe Prințesă
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE