De la 1 aprilie vom da mai mulţi bani pe medicamentele compensate

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:
Pensionarii sunt disperaţi că se scumpesc şi mai mult medicamentele

Pacienţii vor plăti, de luna viitoare, mai mult, în medie cu 40%, pentru medicamentele compensate din cauza modificării sistemului de compensare, prevăzut în noul contract-cadru pe 2010.

„Vorbim de 8 milioane de bolnavi care primesc medicamente compensate. 70% dintre ei vor fi afectaţi de noul sistem de compensare, prevăzut în contractul-cadru pe 2010. Compensarea, prin acest document înseamnă cel mai mic preţ dintr-o clasă terapeutică, în loc de cel mai mic al unei substanţe active, cum era până acum“, a spus Dan Zaharescu, directorul executiv al Asociaţiei Române a Producătorilor Internaţionali de Medicamente.