Opt copii de la o grădiniţă din Giurgiu, îmbolnăviţi cu TBC de femeia de serviciu

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Copiii ar fi luat TBC de la femeia de serviciu care muncea la negru în grădiniţa din sat           Foto: Mediafax

Medicul de familie din satul Brăniştari, comuna Călugăreni, judeţul Giurgiu, a descoperit că opt copii de la grădiniţa din sat sunt suspecţi de TBC după ce ar fi luat virusul de la femeia de serviciu, angajată fără forme legale. Sunt puşi în pericol şi ceilalţi 18 copii din clasă, care urmează să fie testaţi, potrivit Jurnalului TVR.

La grădiniţa din satul Brăniştari vin 26 de copii, cu vârste între 3 şi 7 ani. Acum o lună, medicul de familie din sat a aflat că femeia de serviciu de la gradiniţă are TBC şi i-a testat imediat pe copii. A descoperit că opt dintre ei sunt suspecţi de tuberculoză, potrivit Jurnalului TVR.

Femeia de serviciu fusese angajată fără contract de muncă şi fără analize, după ce fosta angajată a renunţat la job, susţine conducerea grădiniţei. 

Din cauza blocării posturilor la stat, şapte angajaţi ar fi trebuit să plece pentru a putea angaja legal o nouă femeie de serviciu.

Aşa că femeia bolnavă s-a oferit să facă ea curăţenie. Starea de sănătate a femeii este monitorizată acum de medicii unui spital de boli pulmonare.

În ceea ce-i priveşte pe copii, ”trei au fost trimişi la Spitalul Bucura pentru investigaţii suplimentare - pentru că radiografiile au fost neconcudente, iar restul sunt sub supravegherea noastră, primesc chimioprofilaxie şi în luna noiembrie urmează să îi retestăm”, a declarat Ion Aristide, medicul de familie care a descoperit cazul.

Grădiniţa din Brăniştari a fost dezinfectată, iar ceilalţi copii se pot întoarce de luni, dacă medicul le dă avizul că nu au fost infectaţi cu virusul TBC.

Mai multe pentru tine:
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
O crimă: ascunderea Adevărului de către Autorități
Toate supermarketurile și hipermarketurile din România, suspectate de practici înșelătoare
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Putin se întâlnește la Moscova cu ministrul de externe nord-coreean. Choe Son Hui salută „apropierea spirituală” dintre țara sa și Rusia
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Cele 3 semne zodiacale chinezești care atrag abundența în săptămâna 27 octombrie – 2 noiembrie 2025
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv