Statele Unite vor înfiinţa un cartier general avansat pentru operaţiuni speciale în Albania

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO Shutterstock

Comandamentul pentru Operaţiuni Speciale din Europa (SOCEUR) al Statelor Unite va înfiinţa un cartier general avansat în Albania, pe bază de rotaţie, a declarat joi prim-ministrul albanez Edi Rama, transmite Reuters.

SOCEUR, cu sediul în Stuttgart, Germania, a afirmat pe site-ul său că baza din Albania va oferi o coordonare sporită cu aliaţii albanezi, acces important la nodurile de transport din Balcani şi o mai mare flexibilitate logistică.

„Este o veste fantastică... este o expresie a unei credibilităţi foarte înalte şi a unei cooperări foarte strânse”, a spus Rama într-un mesaj video în care a citit anunţul SOCEUR.

Albania a devenit membră a alianţei militare NATO în 2009.

Foarte instruite şi echipate cu echipamente şi arme de comunicaţii avansate, forţele speciale sunt adesea folosite în operaţiuni de combatere a terorismului sau de recunoaştere. Acestea se pot infiltra în liniile inamice pentru a conecta un număr mult mai mare de trupe de opoziţie.

Nu este clar care va fi rolul acestor forţe americane în Albania. SOCEUR a spus că rolul său este de „a răspunde rapid ameninţărilor emergente şi, dacă este necesar, de a învinge agresiunea” împreună cu aliaţii săi.

În deceniul de după atacurile din 11 septembrie 2001, numărul forţelor speciale americane s-a dublat, bugetul lor s-a triplat şi desfăşurarea lor s-a mărit de patru ori.

Statele Unite au deja 600 de soldaţi în fosta provincie Kosovo a Serbiei pentru a menţine pacea fragilă, la mai mult de două decenii după încheierea războiului din Kosovo în 1999.

Mai multe pentru tine:
Turist român, prins în infernul din Antalya: „Hotel de sute de milioane de euro, de cinci stele, fără hidranți. Sunt praf turcii la protecție”
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Estonia a publicat o hartă cu traiectoria de zbor a avioanelor de vânătoare rusești. Piloții ruși au ignorat semnalele avioanelor NATO
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla