Alegeri SUA 2016. Clintonii şi Trumpii, de la amici la inamici VIDEO

0
Publicat:
Ultima actualizare:

America se pregăteşte pentru ultimul duel televizat al prezidenţiabililor Hillary Clinton şi Donald Trump, rivalii care par să fi uitat că, în urmă cu doar câţiva ani, se afişau împreună la evenimente de familie.

Pe data de 19 octombrie, la Universitatea din Nevada, Las Vegas, la ora 21.00 (ora 4.00, ora României) se va da ultima bătălie televizată între democrata Hillary Clinton şi republicanul Donald Trump, care vizează preşedinţia Statelor Unite.

Cel de-al treilea şi ultimul duel va dura, ca şi precedentele, 90 de minute, nu va fi întrerupt de pauze publicitare şi va fi moderat de prezentatorul Fox News Sunday, Chris Wallace, de trei ori câştigător al premiului Emmy şi cunoscut pentru întrebările tăioase pe care le adresează atât democraţilor, cât şi republicanilor.  

Cea de-a treia dezbatere a prezidenţiabililor are loc în contextul în care campania electorală pentru Biroul Oval a început să semene cu o oală sub presiune în care fierb acuzaţii de agresiune sexuală ce-l vizează pe Trump, ameninţări cu închisoarea la adresa lui Clinton în scandalul e-mailurilor private, dar şi îndoieli cu privire la corectitudinea mass-mediei.

Ameţiţi de aburii acestei mixturi, care devine tot mai toxică pe zi ce trece, mulţi americani par să uite că democrata Hillary Clinton şi republicanul Donald Trump nu au fost mereu inamici.

Pe vremea când Clinton era senatoare de New York (2001-2009), ambii frecventau aceleaşi cercuri privilegiate. Şi nu numai atât. Magnatul din domeniul imobiliarelor, acum candidat al republicanilor, chiar a finanţat o parte din campania democratei pentru Senat, în semn de admiraţie pentru aceasta.

O nuntă de pomină

În 2005, soţii Clinton au fost invitaţi la a treia nuntă a miliardarului, care a avut loc într-una din luxoasele sale reşedinţe - Mar-à-Lago, Palm Beach. 

Fotografiile surprind cuplul Clinton şi cuplul Trump cu zâmbetul pe buze, ba chiar, într-una dintre imagini, Bill Clinton apare cu mâna pe talia tinerei mirese Melania. 

Hillary şi Donald s-au cunoscut însă înainte ca democrata să intre în cursa pentru Senat - mai precis, în timpul preşedinţiei lui Bill Clinton (1993-2001). În 2001, când Clintonii au părăsit Washingtonul, magnatul din domeniul imobiliarelor le-a propus să se instaleze într-unul dintre blocurile sale turn din Manhattan, ceea ce nu au făcut însă, notează letemps.ch. 

În 2007, când Trump încă avea afinităţi democrate, acesta nu şi-a ascuns speranţa că Hillary, o femeie „fantastică“, după cum o caracteriza atunci, va fi candidată la Casa Albă.

Un an mai târziu, actualul prezidenţiabil republican spunea despre Barack Obama: „Cred că nu o plăcea. Cred că nu se simţea confortabil cu ea şi cu Bill. Şi pot să vă spun - îi cunosc pe amândoi - că sunt fantastici şi au dovedit deja că ştiau să facă echipă. Cred că ea a fost bruscată de mass-media“.

Trump a avut chiar şi în 2012 cuvinte de laudă pentru cea care îi este acum rivală. Într-un interviu acordat Fox News, republicanul a afirmat că nu poate fi obiectiv. „O cunosc de multă vreme. Locuieşte la New York, locuiesc la New York. Îmi place mult de ea. Şi de soţul său“, a spus el. 

De la lovituri de golf la lovituri sub centură

De altfel, există fotografii cu Bill Clinton şi Donald Trump jucând golf, împreună cu foştii primari ai New York-ului Michael Bloomberg şi Rudy Giuliani, pe un teren care îi aparţine miliardarului. Acele vremuri nu au nimic în comun cu atacurile şi loviturile sub centură de acum.

Prezenţa democratei la nunta lui Donald Trump a fost adusă însă, la un moment dat, în discuţie în actuala campanie pentru Casa Albă, care se derulează într-un climat de ură şi de violenţă verbală fără precedent. În august, republicanul nu a ezitat să declare: „Am spus «veniţi la nunta mea» şi a venit. Nu avea de ales, pentru că îi dădusem bani pentru fundaţia ei“.

Potrivit Politifact, un site axat pe verificarea faptelor, magnatul a dat 4.100 de dolari pentru campania lui Hillary pentru Senat şi peste 100.000 pentru Fundaţia Clinton, care se ocupă de acţiuni caritabile, prin intermediul propriei sale fundaţii. Totuşi, susţine sursa citată, suma de 100.000 de dolari a fost transferată în 2009, la patru ani de la celebra nuntă.

Uşor jenată de toată această poveste, democrata s-a văzut nevoită să dea explicaţii, susţinând că nu a fost niciodată prietenă cu Trump. „Intenţionam oricum să plec în Florida şi m-am gândit că ar fi amuzant să merg la nuntă, pentru că e mereu distractiv“, s-a justificat ea, adăugând că la acea vreme Donald Trump era democrat. 

Dar un alt element important în această ecuaţie este reprezentat de faptul că fiicele celor doi - Ivanka Trump şi Chelsea Clinton - sunt foarte bune prietene. Şi-au făcut reciproc cadouri pentru copii, dar şi complimente pe reţelele de socializare. Totuşi, având în vedere întorsătura pe care a luat-o campania, cele două nu s-au mai afişat des împreună. O alegere făcută spre binele părinţilor lor.  

Mai multe pentru tine:
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
De ce se adaugă o lingură de mălai în compoziția sarmalelor. Un truc folosit de bucătăresele din Moldova
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Obiceiul adorabil de la Palatul Regal britanic, în ajun de Crăciun. Cum se împarte fericirea între prinți și prințese
Povestea Sabinei, tânăra care și-a închis afacerea și a decis să plece din țară: „Nu de bani e problema, am mașină și apartament”
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două