Kremlinul evită să vorbească despre sistemele antiaeriene Panţîr-S1 instalate pe acoperişuri din Moscova

0
Publicat:

Kremlinul a păstrat vineri tăcerea cu privire la apariţia pe reţelele sociale a unor înregistrări video şi fotografii care arată presupuse sisteme antiaeriene şi antirachetă Panţîr-S1 pe acoperişul Ministerului Apărării Rusiei şi al ale altor clădiri din Moscova, transmite EFE.

Sisteme Panțîr au fost instalate la Moscova FOTO Twitter

"Este responsabilitatea Ministerului Apărării să garanteze securitatea acestei ţări în totalitatea sa şi a capitalei în special", a declarat purtătorul de cuvânt al preşedinţiei ruse, Dmitri Peskov, care le-a cerut reporterilor să adreseze întrebările legate de materialele video - a căror autenticitate nu a putut fi verificată - ministerului menţionat de el, relatează Agerpres.

Nici Ministerul Apărării şi nici Primăria Moscovei nu s-au pronunţat până în prezent în legătură cu acest subiect. Sistemul de apărare antiaeriană Panţîr-S1 este conceput, între altele, pentru protecţia împotriva dronelor.

Cotidianul independent Meduza s-a referit într-un articol la fotografiile şi înregistrările video postate pe aplicaţia Telegram. Canalul "Moscow Calling" a publicat anterior mai multe înregistrări video şi fotografii cu o clădire de birouri din capitala rusă în care se poate vedea cum o macara ridică un obiect de mari dimensiuni pe un acoperiş şi mai multe camioane militare lângă utilaj.

Același sistem a apărut și pe clădirea Ministerului Apărării

Câteva ore mai târziu, ''Moscow Calling" a difuzat un alt video şi o fotografie despre care a menţionat că ar fi fost făcute la aceeaşi clădire şi în care pe acoperiş apare ceea ce canalul a calificat drept "Panţîr-S1 în stare de luptă".

Ulterior, au mai apărut şi alte fotografii cu presupusul sistem de apărare antiaeriană amplasat pe clădirea Ministerului Apărării din Moscova, deşi nu se menţionează când ar fi fost instalat.

La începutul acestei săptămâni au apărut pe aceeaşi reţea fotografii cu sistemele de apărare antiaeriană S-400 în apropierea rezervaţiei naturale Losini Ostrov, la est de capitala rusă, şi pe terenurile Academiei agricole Timiriaziev, în nordul Moscovei, potrivit canalului agenţiei Novosti.  

Mai multe pentru tine:
Un primar PSD, în lacrimi pe Facebook după ce a fost acuzat de sechestrare și violență asupra fiicei și fostei partenere. Imagini dramatice cu victima
Top 7 fierbătoare electrice 2026 pe care nu le vrei să le ratezi: economisește timp și energie în bucătărie
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Locul spectaculos din România care rezistă la 126 de ani după ce a fost construit în Franța. Ce mistere ascunde cel mai impunător viaduct de pe Valea Oltului
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Scandalul se adâncește: Sarah Ferguson ar fi avut relații intime cu Epstein, iar Andrew voia să devină „animalul lui de companie”
Nașterea care a zguduit casa regală. 70 de martori au fost prezenți la venirea pe lume a prințului. Ce a născut una dintre cele mai importante regine
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Cele mai bune storcătoare 2026 – top modele pentru sucuri proaspete și nutritive, din peste 1.400 modele eMAG, pentru schimbări reale în dieta zilnică
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Averea lui Cristi Chivu, afectată de investiții neinspirate. În ce situație se află acum antrenorul lui Inter