Gorbaciov, internat la spital în urma unei pneumonii

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Mihail Gorbaciov se recuperează după o pneumonie FOTO AFP

Ultimul conducător al Uniunii Sovietice, Mihail Gorbaciov, în vârstă de 88 de ani, a fost internat la spital, unde a fost tratat de o pneumonie, a anunţat joi presa rusă, relatează AFP.

”Este adevărat, dar mă refac. Tratamentul s-a încheiat. Încă alte câteva zile de observaţie, asta e tot”, a confirmat Gorbaciov, contactat de agenţia rusă de presă RIA Novosti.

El a adăugat că medicii l-au vindecat după ce a fost diagnosticat rapid.

Născut în 1931, cel care a condus URSS din 1965 şi până la fărâmiţarea acestea în 1991 este supus cu regularitate unor examene medicale.

În august, redactorul-şef al postului ondependent Ecoul Moscovei Aleksei Venediktov a povestit că Mihail Gorbaciov, căruia îi este apropiat, şi-a petrecut cele şase luni dinainte într-un spital în care scria o nouă carte.

”Capul său funcţionează foarte bine. Vorbeşte, face glume. Cu siguranţă îi este foarte greu să meargă. Dar corpul suferă, nu capul”, a povestit jurnalistul.

Mai multe pentru tine:
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
La 70 de ani, schimbă iar scutece, după ce a devenit tată pentru a opta oară!
Inter, în stare de șoc. Portarul de rezervă al milanezilor a omorât un bătrân în vârstă de 81 de ani
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Nicușor Dan, gata să-l numească pe Grindeanu premier: „Nu mai suntem în 2017. Astăzi, stabilitatea înseamnă colaborare cu PSD”
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale