Pavel Filip cere Ministerului Educaţiei să revină la decizia privind vacanţa pentru grădiniţe

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO gov.md

Pavel Filip a solicitat Ministerului Educaţiei să revină la regulamentul care prevede stabilirea unei vacanţe de vară pentru grădiniţe şi creşe. Prim-ministrul a menţionat, în cadrul şedinţei de miercuri a Guvernului, că acest subiect trebuie discutat cu administraţiile locale şi cu părinţii pentru a găsi soluţii raţionale, transmite IPN.

„Rugămintea mea este ca, înainte de a pune punctul final, inspectorii să mai coboare din birouri şi să discute cu autorităţile locale, cu părinţii, astfel încât să  ajungem la un numitor comun”, a spus Pavel Filip.

Decizia Ministerului Educaţiei de a stabili vacanţă de vară pentru grădiniţe şi creşe, pe o perioadă de până la 40 de zile, a stârnit nemulţumirea mai multor părinţi care au spus că nu au în grija cui să lase copiii pentru că niciun angajator nu le va oferi concediu atât de mare.

Şeful executivului a atenţionat Ministerul Educaţiei în legătură cu desincronizarea vacanţelor de toamnă şi de primăvară a elevilor claselor a I - IV-a cu cele ale elevilor claselor a V- XII-a şi a solicitat revizuirea calendarului vacanţelor pentru următorul an de învăţământ.

Mai multe pentru tine:
Oana Roman nu îl mai menajează pe Botezatu! „Se îmbracă de zici că vrea să impresioneze un extraterestru cocalar”
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
Cum a rămas un israelian fără 5.500 de euro după ce a călătorit cu un român de la Sibiu la Iași
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Un angajat al Departamentului de Stat al SUA, concediat pentru că a ascuns o relație cu o chineză
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
De ce Eugen Cristea și Anca Pandrea simt în casă energia persoanelor moarte: „Nu oricine poate”. Și Mihai Onilă are o legătură paranormală cu fiica-înger: „O aud mental”
Prințesa Rajwa a dus moda din Iordania la Palatul Elysée din Paris! Întâlnire istorică cu Brigitte și Emmanuel Macron