Igor Dodon: Pentru mine este un compliment să fiu comparat cu Putin

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Candidatul Partidului Socialiştilor din Republica Moldova la alegerile prezidenţiale, Igor Dodon, afirmă că faptul că a fost comparat de unii jurnalişti străini cu preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, reprezintă un compliment.

„Cred că acesta a fost un compliment pentru mine. Domnul Putin pentru Federaţia Rusă, pentru întărirea statalităţii, patriotismului în Rusia a făcut foarte mult. Şi mi-aş dori, de asemenea, să schimb lucrurile în Republica Moldova, ca oamenii să creadă în viitorul acestei ţări, aşa cum cred ruşii în viitorul Federaţiei Ruse”, a subliniat Dodon.

Socialistul a încercat să facă lumină şi în subiectul discutat intens în ultimul timp atât la Chişinău, cât şi la Kiev, referitor la declaraţia sa recentă, precum că regiunea Crimeea ar fi teritoriu rusesc.

„De facto, Crimeea este parte a Federaţiei Ruse acum, juridic nu a fost recunoscută de către Occident şi de majoritatea ţărilor. Şi juridic nu ştiu dacă va fi recunoscută în timpul apropiat. Ce va face Dodon preşedinte, va recunoaşte sau nu? Aici sunt foarte multe riscuri. Noi avem Transnistria. Şi eu nu cred că noi putem să ne permitem să facem anumite greşeli în acest sens, ca să nu avem probleme cu regiunea transnistreană”, a menţionat liderul PSRM.

Politicianul susţine că Maia Sandu nu are şanse să câştige alegerile prezidenţiale, dar dacă şi le câştigă, atunci socialiştii ar fi gata de cooperare cu Preşedinţia, cu scopul lupte antioligarhice.

„Dacă se declară că nu este persoana lui Plahotniuc, dacă se declară că nu face parte din actualul clan oligarhic, atunci ea trebuie să facă front comun cu opoziţia de stânga, care are o prezenţă masivă în Parlament, împotriva oligarhiei, să scoatem statul din captivitate. Şi cred că aici am putea să venim cu acţiuni comune. Cineva de la Preşedinţie, cineva din Parlament şi să scoatem această oligarhie din Republica Moldova”, a încheiat Dodon.

Igor Dodon a făcut aceste afirmaţii marţi, 1 noiembrie, într-un interviu pentru Europa Liberă.

Mai multe pentru tine:
Top detergenți și soluții anti-pete Best Overall: preferatele românilor pe eMAG în 2025–2026. Secretul hainelor impecabile
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Top 20 aspiratoare 2025‑2026: de la roboți la verticale. Recenzii reale, prețuri și oferte eMAG - recomandări pentru orice tip de locuință și buget
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Interviu exclusiv cu Radu Ciucă, producător de montaj în emisiunea „La Măruță” și în podcastul „Acasă La Măruță”: „Dacă mă ajută Dumnezeu, cu puțin noroc, o să fiu în următorul sezon Survivor”
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Viața exclusivistă a fiicei după moartea femeii din Sibiu. Lux în Dubai, vacanțe exotice și o nouă moștenire vizată în timp ce ancheta era în desfășurare
Celebrități pe care le-am pierdut în 2025. A fost un an negru la Hollywood!
Kate n-ar fi avut de fapt cancer? După ce fanii au depistat o cictrice suspectă pe chipul Prințesei, valuri de teorii s-au iscat
Fructele pe care nutriționiștii le recomandă în luna ianuarie. Au proprietăți antiinflamatoare puternice