Comisia Unificată de Control are un nou copreşedinte din partea Rusiei

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Consilierul Ambasadei Federaţiei Ruse în Republica Moldova, Ilia Uvarov, a devenit Copreşedinte al Comisiei Unificate de Control (CUC) din partea Federaţiei Ruse. Candidatura a fost aprobată joi, 14 septembrie la şedinţa CUC, care a avut loc în oraşul Bender, la propunerea ambasadorului Rusei în Republica Moldova Farit Muhametşin, transmite IPN.

Până acum această funcţie a fost deţinută de către Evgheni Vereşceaga, fost colaborator al Serviciului Federal de Securitate al Federaţiei Ruse, colonel în rezervă. Acesta, alături de patru diplomaţi ruşi, la sfârşitul lunii mai a fost declarat persona non-grata.

Următoarea şedinţă a Comisiei Unificate de Control va avea loc pe 21 septembrie.

Mai multe pentru tine:
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Legenda Grasei de Cotnari: Vița nobilă a Moldovei, un dar de la Matia Corvinul
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
„Trebuie să fi fost o mână din interior”. Foști hoți de bijuterii comentează jaful de la Luvru
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Ilie Bolojan, despre scandalul din Coaliție: „Miza mea nu este să fiu premier în orice condiții, ci să fac ceea ce trebuie”
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian