Andrei Năstase respinge informaţia că un microbuz ar fi intrat în mulţime în timpul protestelor: „Este un lucru fals”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO arhivă

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a comentat informaţia lansată de reprezentaţii Inspectoratului General de Poliţie precum că un microbuz a intrat în mulţime la protestul organizat de opoziţie duminică, 17 septembrie, din preajma sediului televiziunii publice Moldova 1. Potrivit politicianului, „pe tragedia care se produce aproape lunar în Europa, bandiţii de la Chişinău îşi trag dividende politice”.

Năstase precizează că microbuzul despre care poliţia afirmă că ar fi intrat în mulţime ar fi fost pus la dispoziţia organizatorilor de către un cetăţean „responsabil, un patriot al acestui pământ”, pentru a asigura sonorizarea manifestaţiilor.

„Aţi văzut probabil şi dumneavoastră că în presa controlată de Plahotniuc, în presa monopolizată de acesta, au apărut tot mai multe ştiri precum că un microbuz ar fi intrat în mulţime. Este un lucru fals”, a declarat Năstase într-o conferinţă de presă.

Preşedintele PPDA susţine că, la insistenţa poliţiştilor, „am intervenit şi am făcut un coridor, astfel încât maşina cu boxele a fost evacuată de acolo”. 

„Nu s-a întâmplat absolut nimic grav. După ce am plecat acasă am văzut că suntem cei mai mari terorişti din estul Europei”, a adăugat Andrei Năstase.

Politicianul a mai subliniat că în urma acţiunilor poliţiei au avut de suferit două femei, acestea au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce oamenii legii ar fi folosit gaze lacrimogene.

De partea cealaltă, reprezentanţii IGP menţionează că unii protestatari au avut un comportament violent şi acuză organizatorii că nu au putut asigura un protest paşnic precum s-au angajat. De asemenea, oamenii legii susţin că în urma intrării microbuzlui în mulţumite au avut de suferit trei poliţişti.

Inspectoratul General de Poliţie a anunţat că persoana care este bănuită că a intrat în mulţime cu microbuzul de model Mercedes-Benz, în cadrul protestelor de duminică, 17 septembrie, din preajma sediului televiziunii publice Moldova 1, deplasându-se în direcţia cordonului viu de poliţişti, a fost reţinută pentru 72 de ore.

Mai multe pentru tine:
Dani Oțil a găsit un teanc de bani în parcare: „Să-mi iau ceva frumos de 1–8 martie?” Ce credeți că a făcut
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Top 7 espressoare cu capsule 2026: libertate totală, rapiditate și gust autentic – băuturi perfecte cu un singur buton, acasă
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Practicile sale sexuale au îngenuncheat monarhia. ”Prințul pervers” șochează cu un nou tupeu maxim
Vedete prinse în haosul din Dubai. Ce au povestit Georgiana Lobonț, Iustina Loghin și Liviu Vârciu: „Vreau acasă! România te iubesc”
Testul cu 5 întrebări pe care fiecare adult ar trebui să-l treacă dar mulți nu reușesc!
Cel mai bun espresor manual 2026 – Top 4 + alternative Breville & De’Longhi: transformă fiecare ceașcă într-un ritual de barista la tine acasă
Cafea ca la cafenea, fără efort, direct la tine acasă: Top 7 espressoare automate de top în 2026 – Găsește modelul perfect pentru dimineți pline de savoare
Cinci zodii au parte de schimbări majore și revelații importante în perioada 2–8 martie 2026. Scorpionii trec printr-un proces de renaștere