ANCHETĂ Microbuzul lovit de tren lângă Bulboaca activa ilegal

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Microbuzul accidentat activa fără licență

Microbuzul lovit marți de locomotivă în apropierea satului Bulboaca activa ilegal pe ruta Anenii Noi - Şerpeni şi circula contrar orarului stabilit pentru cursele aflate în gestiunea firmei căreia aparţinea, Î.I „Țurcan N.V".

„Automobilul nu era înregistrat în anexa licenţei Î.I ,,Ţurcan N.V" şi nici în anexele licenţei a nici unui alt agent economic posesor de licenţă de transport auto de călători. Astfel, unitatea de transport respectivă a fost implicată ilegal în activitate pe ruta Anenii Noi-Şerpeni, precum şi în activitatea anterioară de pe ruta Chişinău-Şerpeni. Totodată, această unitate de transport circula contrar orarului stabilit pentru cursele aflate în gestiunea întreprinderii menţionate", se menționează într-un comunicat de presă al Ministerului Transportului și Infrastructurii Drumurilor (MTID), în urma unei anchete inițiate.

În urma verificărilor s-a stabilit că, microbuzul „Mercedes308D" a fost implicat ilegal în activitate pe ruta Anenii Noi-Şerpeni, precum şi în activitatea anterioară de pe ruta Chişinău-Şerpeni. De asemenea, s-a mai constatat că această unitate de transport circula contrar orarului de circulaţie pentru cursele aflate în gestiunea Î.I. „Țurcan N.V".

În acest context, ministerul reiterează că toate încălcările depistate în cadrul acestei anchete sunt rezultatele directe ale inexistenţei unei instituţii funcţionale cu atribuţii de supraveghere şi control specializat pe domeniul transportului rutier. „În prezent, MTID şi ANTA nu dispun de atribuţii legale de control şi nici de pârghii reale de sancţionare a eventualelor încălcări din domeniul transportului rutier", se mai spune în comunicat.

Reamintim că la marțea trecută, pe 1 noiembrie, un tren a lovit un microbuz de pe ruta Şerpeni-Chişinău, în apropiere de satul Bulboaca, Anenii Noi, accident care s-a soldat cu opt morți.

Mai multe pentru tine:
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Numerologia anului 2026 indică un an deosebit. Datele-cheie ale anului și predicțiile după ziua de naștere
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Zi tristă la Casa Regală română! Fiicele Regelui Mihai s-au reunit în lacrimi și durere
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea