Statele Unite avertizează ONU că Venezuela ar putea ajunge ca Siria. Haosul pune stăpânire pe această ţară din America de Sud

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Manifestaţii la Tachira

SUA au avertizat miercuri Naţiunile Unite în legătură cu riscul ca actuala criză politică din Venezuela să degenereze într-un conflict de anvergură similar cu situaţia din Siria sau Sudanul de Sud, transmite AFP.

Ambasadoarea Statelor Unite la ONU, Nikki Haley, a declarat că Venezuela se află "în pragul unei crize umanitare", îndemnând comunitatea internaţională să acţioneze concertat "pentru a se asigura că preşedintele Nicolas Maduro pune capăt violenţei şi represiunii şi reinstaurează democraţia". 

Situaţia "nu se ameliorează, se înrăutăţeşte şi încercăm să spunem că este necesar ca întreaga comunitate internaţională să zică „respectaţi drepturile omului ale cetăţenilor voştri“ sau se va îndrepta într-o direcţie spre care am văzut îndreptându-se atâtea altele", le-a declarat jurnaliştilor ambasadoarea Statelor Unite la ONU, Nikki Haley, la finalul unor discuţii în Consiliul de Securitate.

Washingtonul a cerut aceste consultări cu uşile închise în pofida obiecţiilor ridicate de alţi membri ai Consiliului care sunt de părere că criza de la Caracas nu reprezintă o ameninţare pentru securitatea internaţională.

"Am mai pornit pe acest drum — cu Siria, Coreea de Nord, cu Sudanul de Sud, Burundi, cu Myanmar", a afirmat ea. "De ce să nu acţionăm în amonte? De ce să nu încercăm rezolvarea problemei înainte să înceapă?", a continuat ambasadoarea SUA.

Caracasul, criticând acţiunea SUA la Naţiunile Unite, a acuzat Washingtonul că se amestecă în treburile sale interne. 

Autorităţile venezuelene au anunţat miercuri noaptea desfăşurarea a până la 2.600 de militari, pentru a pune capăt imediat jafurilor şi revoltelor din provincia vestică Tachira, în vreme ce ţara este zguduită de proteste antiguvernamentale continue şi de decizia lui Maduro de a păstra în orice circumstanţe puterea de la Caracas, transmite BBC.

”Am ordonat desfăşurarea de 2.000 de soldaţi şi 600 de membri ai trupelor speciale”, a declarat ministrul Apărării, Vladimir Padrino Lopez.

În San Cristobal, cele mai multe magazine alimentare sunt închise şi păzite de către soldaţi.

Însă, jafurile continuă, iar localnicii fură cafea, scutece şi ulei de gătit din puţinele magazine alimentare care mai au produse în San Cristobal.

De asemenea, trei persoane, printre care se numără doi adolescenţi, şi-au pierdut viaţa doar în ultima săptămână în urma revoltelor continue din provincia Tachira.

Un adolescent în vârstă de 15 ani a murit la doar o zi după ce a fost împuşcat în timpul unui jaf, acesta fiind identificat ulterior drept Jose Francisco Guerrero.

De la începutul protestelor guvernamentale, 43 de persoane şi-au pierdut viaţa în Venezuela.

Venezuelenii ies de peste o lună în stradă pentru a cere alegeri anticipate şi o finalitate pentru grava criză economică şi alimentară, care a paralizat ţara şi a slăbit populaţia din ţara sud-americană.

Preşedintele Maduro i-a acuzat pe reprezentanţii opoziţiei că incită la violenţă, cerându-le oamenilor să nu renunţe la proteste.

Mai multe pentru tine:
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Creștere importantă a pensiilor pentru o categorie de români. Cine va primi cu 275 de lei mai mult lunar din 2026
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Doliu la Curtea Spaniei. Chiar înainte de Crăciun, Regina Sofia e complet neconsolată
Revoltă de zile mari după finala Vocea României 2025, câștigată de Alessia Pop. Publicul și-a exprimat nemulțumirea față de desfășurarea emisiunii și postul PRO TV
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile