Metodă inedită pentru oprirea fluxului de imigranţi în Emiratele Arabe: Viza turistică, privilegiul celor cu studii superioare

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Numărul turiştilor care vizitează Dubaiul creşte de la an la an cu 9,3 milioane

Cetăţenii fără studii superioare, originari din ţările asiatice,  nu au voie să viziteze Emiratele Arabe Unite (EAU), după ce autorităţile au interzis accesul în ţară, în baza vizelor turistice, celor care nu au absolvit o formă de învăţământ superior. Scopul măsurii este oprirea fluxului masiv de străini care se stabilesc în EAU, deşi au venit iniţial ca turişti.

Oficialii Emiratelor Arabe au interzis accesul în ţară cetăţenilor din ţările asiatice care nu sunt absolvenţi de universitate, pentru a diminua fluxul de imigranţi ajunşi în EAU prin vize turistice.

Electricienii, zidarii, fermierii, şoferii, croitorii şi oamenii de serviciu din India, Pakistan, Bangladesh, Sri Lanka şi Filipine sunt doar o parte din categoria persoanelor care nu pot intra în Emiratele Arabe cu viză turistică, tocmai pentru că nu au absolvit nicio instituţie de învăţământ superior. Aceştia se stabilesc, adesea, în EAU pentru a-şi găsi locuri de muncă, informează Gulf News.

Măsura de oprire a valului de imigrări coincide cu noul criteriu de cerere a diplomei universitare celor care solicită o viză turistică în Emiratele Arabe.

„Departamentul Federal pentru Rezidenţă a decis să adopte un regim mai strict pentru vizele turistice şi cele destinate participării la conferinţe pentru a pune capăt importului nedorit de forţă de muncă din ţările asiatice”, a declarat un oficial de stat pentru Gulf News. Sursa a adăugat că, astfel, EAU vor reduce semnificativ riscul ca străinii să se implice în activităţi de crimă organizată sau în trafic de carne vie.

Turismul în Emiratele Arabe s-a dezvoltat masiv în ultimii ani, mai cu seamă datorită principalei atracţii turistice din peninsula arabică, Dubai. Numărul turiştilor care vizitează Dubaiul creşte de la an la an cu 9,3 milioane, cifră ce reprezintă 10% din totalul străinilor care intră cu viză turistică în emirat. Această cale de intrare în EAU a fost aleasă şi de milioanele de muncitori străini, majoritatea originari din ţările sud-asiatice. Populaţia Emiratelor Arabe este dominată de străini şi atingea, la finele lui 2010, 8,2 milioane de persoane. Mai puţin de 12% din forţa de muncă din EAU este formată din cetăţeni EAU, restul fiind suplinit de străini.

Mai multe pentru tine:
Mai multe persoane au fost reținute după incidentul cu focuri de armă din Capitală
Cine a fost Dorin Pavel, inginerul care a plănuit marile hidrocentrale din România
„Dacă nu are loc o dezescaladare între SUA și Rusia, războiul ne va bate la ușă”. Avertismentul sumbru al fostul premier bulgar
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”