Egiptul a demarat primele proceduri pentru construirea a trei noi tuneluri sub Canalul Suez

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Pe sub Canalul Suez vor mai fi construite trei noi tuneluri.

Guvernul din Egipt a anunţat duminică planurile pentru crearea a trei tuneluri noi pe sub Canalul Suez, ca parte a Planului de Dezvoltare Regională a Canalului. Ţara va organiza săptămâna viitoare o licitaţie pentru a decide cui îi vor fi acordate drepturile de cumpărare şi dezvoltare a unei suprafeţe din regiunea Golfului Suez, importantă pentru potenţialul economic.

Guvernul egiptean a semnat duminică un acord cu reprezentanţii companiei spaniole Getinsa Paymacotas, firma având responsabilitatea de a realiza documentaţia studiilor tehnice şi a propunerilor pentru a crea încă trei tuneluri sub canalul Suez.

Cele trei tuneluri vor contribui la expansiunea Sinaiului de Nord şi va ajuta la crearea unei zone industriale vaste”, a declarat Hatem Abdel Latif, ministrul egiptean al Transporturilor.

Două tuneluri vor fi destinate creării drumurilor, iar cel de-al treilea va fi construit pentru căi ferate. Două astfel de pasaje subterane vor avea o lungime de câte trei kilometri, pe când tunelul dedicat căilor ferate va avea cinci kilometri. Toate vor avea un diametru de 12,20 de metri, potrivit planurilor elaborate de Autoritatea Naţională pentru Tuneluri din Egipt.

Proiectul va fi finanţat cu investiţii totale de aproximativ 212 milioane de euro. De asemenea, guvernul spaniol va finanţa pregătirea studiilor tehnice, cu o subvenţie de 900.000 de euro, potrivit unei declaraţii a ministrului Latif, potrivit paginii online a publicaţiei „Daily News Egipt”.

Studiile preliminare ale proiectului sunt aşteptate să fie finalizate peste nouă luni, în timp ce implementarea proiectului ar putea dura trei ani. În prezent, există un singur tunel pe sub Canalul Suez.

Guvernul egiptean are programată săptămâna viitoare organizarea unei licitaţii în urma căreia vor fi decise drepturile de cumpărare şi dezvoltare a unei suprafeţe de 14 kilometri pătraţi, într-o importantă zonă de investiţii economice. Terenul se află în partea de nord-vest a regiunii Canalului Suez.

Suprafaţa propusă pentru licitaţie face parte dintr-un teren care se întinde pe 20 de kilometri pătraţi, în prezent disponibil pentru investiţii şi dezvoltare.

Hesham Qandil, premirul Egiptului, şi-a exprimat aşteptările potrivit cărora suprafaţa dedicată dezvoltării ar trebui să atragă investiţii de peste 80 de miliarde de euro şi că vor fi create 700.000 de noi locuri de muncă pentru cei care locuiesc în regiune.

 

Mai multe pentru tine:
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."