Premierul Ungariei îşi înăspreşte discursul împotriva imigranţilor, după înfrângerea suferită de Fidesz la un scrutin local

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Premierul ungar, Viktor Orban, a declarat vineri că partidele de opoziţie se vor uni în încercarea de a înlătura de la putere partidul său, Fidesz, la alegerile din data de 8 aprilie şi că ele ar transforma Ungaria într-un rai al imigranţilor.

Declaraţiile liderului de la Budapesta au venit la scurt timp după ce formaţiunea sa a suferit o surprinzătoare înfrângere la un scrutin local, notează Reuters.

Deşi Fidesz, partidul naţionalist de dreapta condus de Orban, este pe primul loc în sondajele de opinie, duminică, la alegerile pentru primăria oraşului Hodmezovasarhely, formaţiunea a pierdut scrutinul, care a fost câştigat de un independent sprijinit de opoziţie.

La scurt timp, analiştii politici au afirmat că rezultatele alegerilor locale de duminică ar putea schimba dinamica din opoziţie, care până acum nu a reuşit să reprezinte vreun pericol.

Iar vineri, Orban a declarat pentru postul naţional de radio că partidele de opoziţie s-ar putea uni şi prezenta un singur candidat în cadrul fiecărei circumscripţii electorale. 

Alegerile parţiale „au fost un test şi acest lucru se va repeta în câteva circumscripţii“, a afirmat el.

„În cele din urmă, în fiecare circumscripţie va fi un candidat din partea opoziţiei, care va sprijini imigraţia, şi candidatul nostru, care se opune imigraţiei“ a afirmat premierul.

Totodată, Orban a spus că dacă Ungaria va deveni o „ţară a imigranţilor“, acest lucru va aduce „teroare, femei şi fete care nu vor mai fi în siguranţă, iar identitatea noastră culturală va fi slăbită şi se va evapora încet“.

El a afirmat din nou că state membre ale blocului comunitar din Europa Centrală - Polonia, Cehia, Slovacia şi Ungaria -, alături de Austria şi landul german Bavaria au respins politicile privind migraţia ale Uniunii Europene.

„Atacă Polonia, atât Germania cât şi Bruxelles- ul... pentru că dacă slăbesc Polonia, vor slăbi întreaga Europa Centrală şi astfel vor slăbi şi opoziţia faţă de migraţie“, a susţinut Orban, notează News.ro.

Viktor Orban este unul dintre cei mai fermi opozanţi ai cotelor obligatorii de migranţi propuse de Uniunea Europeană.