VIDEO Festivalul de Film Anonimul şi-a desemnat câştigătorii

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Lungmetrajul "Maiorul/ The Major", regizat de Yuri Bykov, a câştigat, aseară, marele trofeu la cea de-a zecea ediţie a Festivalului Internaţional de Film Independent Anonimul.

În afară de marele trofeu, premiul publicului pentru cel mai bun scurtmetraj de animaţie a fost acordat filmului "Tarazoo/ Scale", în regia lui Ramin Rahbar, iar premiul publicului pentru cel mai bun scurtmetraj de ficţiune a fost atribuit peliculei "Tuns, ras şi frezat", în regia lui Bogdan Mureşanu, distincţia fiind decernată în prezenţa regizorului.

De asemenea, premiul Ovidiu Bose Paştină, oferit de Fundaţia Anonimul, a fost înmânat regizorului Gheorghe Preda pentru filmul "Vaca Finlandeză". A mai fost acordat un premiu special regizorului Daniel Sandu, pentru filmul "Vocea a doua".

Cea de-a zecea ediţie a Festivalului Internaţional de Film Independent Anonimul s-a desfăşurat în perioada 9-18 august, la Sfântu Gheorghe, în Delta Dunării.

Retrospectiva Anonimul 10 va avea loc la Bucureşti, la Cinema Studio, în perioada 30 august - 1 septembrie.

Mai multe pentru tine:
„Repertoriul movilelor de pământ din județul Timiș” - o parte uitată a istoriei Banatului
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Năsui (USR) a depus proiect pentru desființarea pensiilor speciale ale primarilor: „Guvernul n-a tăiat nimic de la politicieni”
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Alertă în Năvodari după ce o șoferiță a rupt o conductă de gaz: 30 de case, evacuate. „Toată lumea spunea să fug”
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian