Seria de evenimente Noaptea Ideilor, online, în patru oraşe din ţară

0
Publicat:
Ultima actualizare:
România va fi parte şi din maratonul internaţional transmis live pe reţelele sociale de Institutul Francez din Paris pe 28 ianuarie

Cea de-a şasea ediţie a seriei de evenimente Noaptea Ideilor va avea loc online, în patru oraşe din ţară, pe 28 ianuarie.

Evenimentul internaţional este organizat de Institutul Francez de la Paris, pe cinci continente, în 75 de ţări. 

Tema principală acestei ediţii este „Aproape”, aleasă pentru a observa cum se transformă ideea noastră de spaţiu şi mobilitate, cum se formează noile solidarităţi pe care criza modelelor noastre economice şi sociale le-a creat, dar şi locul digitalului în viaţa de zi cu zi care probabil va schimba societatea pe termen lung.

Noaptea Ideilor 2021 în România propune un video-art, un tele-performance, o dezbatere Cluj - Nantes despre arta stradală, conferinţe, mini-interviuri, o proiecţie de film şi mai multe ateliere pentru copii. Printre invitaţii acestei ediţii se numără artistul stradal Kero Zen, designerul Antoine Gripay, sociologa Eva Illouz, autorul de piese de teatru şi actorul Julien Dallière, directorul misiunii arheologice franceze din Delta Dunării, Laurent Carozza.

Profesori universitari, oameni de ştiinţă şi artişti vor vorbi despre raportul dintre noi şi ceilalţi, din alte timpuri şi din alte spaţii, despre relaţia dintre oameni şi oraşele pe care şi le-au construit şi despre cum s-a schimbat în timp noţiunea de identitate în raport cu ce a fost şi cu ce a rămas aproape. Pentru copii se vor organiza ateliere de poveşti, de gândire critică sau dezvoltare personală, precum şi jocuri.

România va fi parte şi din maratonul internaţional transmis live pe reţelele sociale de Institutul Francez din Paris pe 28 ianuarie, prin prezentarea unei proiecţii speciale „Aproape – dincolo de vârste”, la ora 20:20.

Mai multe pentru tine:
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Mircea Lucescu, primele impresii despre amicalul cu Moldova. Cum vede duelul cu Austria și cine l-a impresionat: „Hagi căpitan, merită”
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Cu ce se delectează în mod frecvent Prințesa Charlene, Prințesa Kate sau Regina Letizia. Mâncărurile preferate ale nobililor
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
„Am rămas în chiloți!” Momentul terifiant trăit de un român celebru pe cel mai înspăimântător aeroport din Europa
Val de ură după nunta lui Dorian Popa din Maldive. Artistul, făcut praf după ce a publicat acest video cu mireasa
Drama Cameliei Mitoșeru, la 74 de ani: „Am suferit o nouă operație pe creier”. Fiul Mihai Mitoșeru n-o scapă din ochi: „Mă răsfață, e sufletul meu”
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Cine sunt cei cinci norvegieni care aleg câștigătorul Nobelului pentru Pace și când au luat decizia
Românii care au vizitat una dintre cele mai izolate și ieftine țări din lume. Ce i-a impresionat cel mai mult: „Un gest simplu, dar cu o semnificație profundă”