Premiul Nobel, mereu imprevizibil

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Academia Suedeză va da publicităţii astăzi numele câştigătorului Nobelului literar pe 2010, aşteptat de o lume întreagă. Potrivit secretarului permanent al instituţiei, Peter Englund, zarurile au fost aruncate de la sfârşitul săptămânii trecute, dar anunţul oficial se va face azi.

Având în vedere procedurile secrete şi caracterul imprevizibil al alegerii, confirmat de-a lungul anilor, presa internaţională nu s-a întrecut în ipoteze în ce priveşte câştigătorul.

Casa de pariuri britanică Ladbrokes a prezentat marţi un top al ponosticurilor, pe primele poziţii clasându-se kenyanul Ngugi wa Thiong'o, americanul Cormac McCarthy,­ japonezul Haruki Murakami, suedezul Tomas Tranströmer şi sirianul Adonis. 

Ieri, în jurul prânzului, situaţia s-a schimbat. Romancierul Cormac McCarthy l-a devansat pe scriitorul Ngugi wa Thiong'o, acum pe locul al doilea. Cunoscutul  prozator Haruki Muraki a rămas, constant, pe poziţia a treia. Ieri urcaseră în top, pe locurile al patrulea şi al cincilea, maghiarul Peter Nadas şi australianul Gerald Murnane, reprezentantul Suediei coborând pe poziţia a unsprezecea.

Scriitorul Cormac McCarthy­ este unul dintre personajele proeminente de pe scena literaturii americane de azi, cel mai cunoscute romane ale sale fiind „Nu există ţară pentru bătrâni" şi „Drumul", cea mai recent carte a sa, care i-a adus Premiul Pulitzer pentru ficţiune şi care se află în vârful mai multor topuri. În topul „London Times" de anul acesta,

„Drumul" este nici mai mult, nici mai puţin de cel mai bun roman dintre cele mai bune o sută de cărţi apărute după anul 2000. La fel de cunoscut şi de elogiat ca McCarthy, dar mai prolific decât el este prozatorul japonez Haruki Murakami, autor al unor romane îndrăgite, cum sunt „Pădurea norvegiană" sau „Iubita mea, Sputnik", plasat pe poziţia a treia a topului Ladbrokes.

Între cei doi „grei" se află kenyanul Ngugi wa Thiong'o, dramaturg, romancier şi scriitor de literatură pentru copii, profesor de literatură comparată la mai multe universităţi americane.  Întemniţat din motive police, şi-a scris primul roman modern, „Un bob de grâu" (1967), în închisoare, pe hârtie igienică. Cea mai recent scriere a fost publicată anul acesta şi se intitulează „Vise în vreme de război. Amintiri din copilărie".

Trei Nobeluri acordate până acum

Cercetătorul american Richard Heck şi oamenii de ştiinţă japonezi Ei-Ichi Negishi şi Akira Suzuki au primit, ieri, premiul Nobel pentru Chimie, pentru studii efectuate în domeniul sintezei organice. Marţi, oamenii de ştiinţă de orgine rusă Andre Geim şi Konstantin Novoselov au primit Nobelul pentru fizică, pentru cercetările lor din domeniul atomilor de carbon.

Sezonul Nobelurilor pe 2010 a început luni, când cercetătorul britanic Robert Edwards a fost recompensat cu premiul pentru medicină, pentru descoperirile sale în domeniul fertilizării in vitro.

Mai multe pentru tine:
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Crăciun regal colorat la Sandringham. Prințesa Kate a ales carourile, iar Regina Camilla roșul
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
O companie cunoscută își închide toate cele 17 magazine din România. Au fost anunțate deja lichidări masive de stocuri
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta