Pleşu, Liiceanu, Patapievici, la Festivalul Dilema veche din Alba Iulia

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Andrei Pleşu,  Gabriel Liiceanu şi Horia-Roman Patapievici. FOTO Andreea Alexandru/ Mediafax

SOLUŢIE Weekendul acesta vine cu cea mai bogată ofertă culturală a sfârşitului de vară, comprimată în doar trei zile. Începând de astăzi, locuitorii şi oaspeţii Cetăţii Alba Iulia sunt aşteptaţi la Festivalul Dilema veche cu o serie de dezbateri serioase, filme documentare, expoziţii, ateliere şi muzică bună.

În acest sfârşit de săptămână, Cetatea Alba Iulia găzduieşte o adevărată sărbătoare a culturii. Festivalul Dilema veche, singurul festival internaţional organizat de o revistă din România, readuce în vechea cetate din inima Transilvaniei efervescenţa culturală care i se cuvinte: dezbateri şi lecturi publice, expoziţii, proiecţii de film documentar, recital de poezie, cărţi pentru cei mari şi jocuri deştepte pentru cei mici. În plus, programul artistic cuprinde o seamă de concerte care încheie cu fast fiecare seară. Invitat special, pentru prima dată în România, deşi renumit în toată Europa: cantautorul italian Angelo Branduardi. E, carevasăzică, locul potrivit pentru a reîntâlni acelaşi spirit pe care revista „Dilema veche“ îl cultivă de peste două decenii: dialogul, diferenţa opiniilor şi gustul fin pentur cultură. 

Ca în fiecare an, deschiderea festivalui şi începutul fiecărei zi vor fi marcate cum se cuvine: acordeonistul Emy Drăgoi şi trupa sa de muzicieni vor chema spectatorii la evenimentele din fiecare zi. Conferinţa inaugurală a Festivalului Dilema veche va fi prezidată de Andrei Pleşu, Gabriel Liiceanu şi Horia-Roman Patapievici. Cei trei intelectuali vor discuta despre ce mai e rezonabil şi ce nu în lumea de azi. Dezbaterea va fi moderată de jurnalistul Luca Niculescu şi va porni de la această frază a filosofului Blaise Pascal: „Cele mai nerezonabile lucruri din lume devin cele mai rezonabile din pricina dereglării oamenilor“.

Tot în prima zi a festivalului, violonista Alexandra Bobeico şi violiştii Christian Naş şi Răzvan Popovici vor susţine un recital dumnezeiesc în Catedrala Romano-Catolică, în timp ce în Piaţa Cetăţii vor fi organizate două spectacole măcar puţin semeţe: Mircea Vintilă şi Brambura au pregătit deja cele mai frumoase „Povesci din Bucuresci spuse Doamnei Alba Carolina“, iar Nicu Alifantis jidveieşte alături de Ansamblul Jidvei, într-un concert inedit conceput de Aurel Mitran. În încheierea serii: concertul tridimensional Emy Drăgoi Proiect 3D.

Lecturi la cafenea, poezie pe pajişte

Şi pentru ediţia din acest an, organizatorii au ales o mulţime de poveşti care se întrec să cucerească atenţia invitaţilor. Adriana Bittel, Cristian Teodorescu, Daniel Vighi, Marius Daniel Popescu şi Cătălin Mihuleac sunt responsabilii cu lecturile la cafenea, in timp ce Radu Vancu Adela Greceanu, Ioan Es. Pop şi Miruna vlada recită şi vorbesc despre poezie pe pajişte, la copac, în cea mai frumoasă cetate din inima Transilvaniei.

Fundaţia intelectuală a festivalului e temeinică tocmai datorită dezbaterilor de rezistenţă cu teme precum identitatea europeană şi dialogul cultural, dar şi unui inedit stand-up european de jurnalism. Participă Angela Filote, şefa Reprezentanţei Comisiei Europene în România, Ionuţ Vulpescu, ministrul Culturii, actorul Constantin Chiriac, preşedinte al Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu, alături de mai mulţi intelectuali şi jurnalişti români şi europeni.

Tot în la Festivalul Dilema veche din Alba Iulia vor fi proiectate două filme documentare excepţionale: „Bondoc“, în regia jurnaliştilor Mihai Mincan, Cristian Delcea şi Mihai Voinea, şi „Reţeaua“, în regia lui Claudiu Mitcu.

Concertul de închidere îi aparţine lui Angelo Branduardi, unul dintre marii cantautori italieni de astăzi, a cărui muzică este o combinaţie ideală între cântecele vechi, tonalităţile renascentiste, baroce şi world music – sonorităţi care intră perfect în rezonanţă cu spaţiul Cetăţii Alba Carolina. De zeci de ani, Angelo Branduardi & Group cântă cu succes în toată Europa. În România se află pentru prima dată, special pentru Festivalul Dilema veche.

Festivalul din acest an păstrează, bineînţeles, şi atelierele creative din zona dedicată copiilor dilematici. Programul complet al Festivalului poate fi consultat la festival.dilemaveche.ro. 

Mai multe pentru tine:
Ce este blestemul Kennedy, care a lovit din nou. Detalii șocante, după ce și nepoata lui JFK a murit la doar 35 de ani, lăsând în urmă doi copii mici
Viaţa interzisă a lui Brigitte Bardot: peste 100 de iubiţi, patru soţi, patru tentative de sinucidere şi un final care a şocat lumea
Top 20 aspiratoare 2025‑2026: de la roboți la verticale. Recenzii reale, prețuri și oferte eMAG - recomandări pentru orice tip de locuință și buget
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Top detergenți și soluții anti-pete Best Overall: preferatele românilor pe eMAG în 2025–2026. Secretul hainelor impecabile
Interviu exclusiv cu Radu Ciucă, producător de montaj în emisiunea „La Măruță” și în podcastul „Acasă La Măruță”: „Dacă mă ajută Dumnezeu, cu puțin noroc, o să fiu în următorul sezon Survivor”
Viața exclusivistă a fiicei după moartea femeii din Sibiu. Lux în Dubai, vacanțe exotice și o nouă moștenire vizată în timp ce ancheta era în desfășurare
Scene greu de imaginat la înmormântarea contabilei din Sibiu. Ce a făcut fiica ei: „A jucat perfect rolul copilului îndurerat”
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice