CRONICA TV
0Week-end fara electorale Monotona, plicticoasa ca un film care si-a pierdut prea devreme eroii pe drum pare a fi viata de la sfarsit de saptamana, daca o judecam dupa ceea ce vedem pe la televizor.
Week-end fara electorale
Monotona, plicticoasa ca un film care si-a pierdut prea devreme eroii pe drum pare a fi viata de la sfarsit de saptamana, daca o judecam dupa ceea ce vedem pe la televizor. In absenta agitatiei electorale, a spectacolelor prezidentiabililor si ale celorlalti aspiranti la inalte demnitati, prea multe evenimente nu se mai inghesuie sa razbata pe ecranele de acasa. In week-end, viata atipeste si nu se face ca reporterii sa o trezeasca. Daca cineva ar fi vrut sa-si faca o idee despre ceea ce se mai intampla pe la noi sambata si ar fi ramas cu ochii numai pe Observatorul Antenei 1 - altfel, un jurnal bun, de cele mai multe ori - ar fi putut sa creada ca, daca nu moare strivit pe sosele, principala preocupare a romanului sunt prostituatele. Am vazut un reportaj despre "o locatie" (parca asa se spune, astazi, la tot ceeea ce pe vremuri se numea simplu si logic "loc") mai nou aparuta in geografia celei mai vechi meserii din lume: trenul. Acolo, activitatea se desfasoara din mers, ca sa zic asa, sub obladuirea si cu concursul "nasului". Nu putea sa lipseasca secventa clasica, cea din TIR-uri, cu prestatoare care si-au diversificat munca, trecand si la adormirea clientului - spre o mai tihnita jefuire - cu o substanta inca neidentificata. Poate data viitoare vom fi tinuti la curent si cu viata specifica pe vapoare, in avioane. In sfarsit, "pour la bonne bouche", au mai fost vizitate, a nu stiu catea oara, fetele ceva mai spalate si mult mai costisitoare din reteaua fratilor Camataru. Si de aceasta data am fost incredintati ca, printre cei care le frecventeaza, se afla nume sonore din politica, din showbiz, dar pronuntarea lor este mereu amanata, caci serialul "D'ale prostitutiei in Romania" nu are de gand sa se incheie prea curand. Dupa aceasta portie mai mult decat indestulatoare, ne-au fost servite cateva accidente, vreo doua-trei masini facute zob, cativa morti. Prima zi a week-end-ului nu a fost, totusi, din cale afara de spectaculoasa, de aceea menu-ul a mai fost garnisit cu o banuita crima la batranete si alte cateva mizilicuri. Altfel, piara lumea cu ale ei evenimente, noi sa ne vedem de ale noastre.