CRONICA TV
0Umorul cazon pe podium Este vremea intrecerilor. Cine nu are spirit competitiv nu are ce cauta printre atatia indivizi gata sa faca pe dracu'n patru pentru a iesi in fata. De la politicieni pana la
Umorul cazon pe podium
Este vremea intrecerilor. Cine nu are spirit competitiv nu are ce cauta printre atatia indivizi gata sa faca pe dracu'n patru pentru a iesi in fata. De la politicieni pana la facatorii de clatite si mancatorii de carnati intr-un timp record. Televiziunile nu se lasa, ele apartin acelor institutii care dorm iepureste, cu ochiul deschis, nu care cumva vecinii sa le-o ia inainte. Vine rating-ul si le zgaltaie mai ceva decat un cutremur de gradul 6. A dat X trei capete sfaramate ieri seara, Y va alerga, maine, dupa patru masini zob. A crescut cota de vulgaritate si nesimtire la cutare canal, are balta peste si pentru ceilalti. Aici, mai ales aici, se sta bine cu rezervele strategice. Ce-i drept, de cand cu campania electorala, asa-zisii nostri comici au fost nevoiti sa umble serios la ele. Concurenta - oarecum neloiala - pe care le-o fac candidatii la cele mai inalte onoruri in stat, unii mari amatori de sotii cu trimiteri anatomice, impinge "starurile" noastre, nascute dupa ultimele ploi, sa nu mai aiba nici o retinere in ridicarea mizei. Daca, dupa ce trece cu bine de prima faza, cea a ingretosarii, un telespectator care vrea sa vada pana unde se poate intinde coarda, s-ar apuca sa faca un top al celor mai tampe show-uri autointitulate umoristice, ar avea mari greutati in alegere. Este o bataie pentru primul loc, mai ceva decat imbulzeala de la pomenile pentru calicime. Nu-i ramane decat sa admita ca acesta trebuie impartit, fatal, intre mai multi. Oricat de schimbatoare ar fi pozitiile de pe podiumul imaginar, una dintre ele va fi, intotdeauna, ocupata de Trasniti in NATO, slehtacii regrupati dupa risipirea oastei lui Florin Calinescu. Sub comanda acestuia, reusisera sa ne amageasca, uneori pareau ca pot fi actori de estrada. Astazi, ei sunt cei care au institutionalizat umorul cazon. Sunt campionii glumelor groase, al caror miros urat mai-mai sa-ti intre in casa. Unul dintre locurile preferate ale evolutiei lor este, de altfel, WC-ul adus in scena, procurator de adevarate delicii actoricesti, pentru ca le da prilejul sa ne arate cu cat talent stiu sa se tina cu mana de nas. O mica armata tampa, in care au fost recrutate si vreo doua domnisoare, pentru a avea cine sa-si arate modelul de sutien, spargea timpanele, zilele trecute, poanta fiind ca asa este la catanie, daca nu esti orb, esti surd. O figuratie jalnica le tinea isonul, bieti barbati civili si femei care mimau statul la o coada, pentru a primi o gogoasa de la popota, in timp ce racnea un majur. Nu ajunge ca se fac, oricum, de ras, mai trebuie sa fie si umiliti.