VIDEO Maxim, încă o pasă de gol, Stuttgart, demolată de Borussia Dortmund. A condus cu 1-0, a pierdut cu 6-1!

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Maxim este printre cei mai buni jucători de la Stuttgart. FOTO: Vfb.de

Alexandru Maxim îşi continuă prestaţiile excelente în tricoul lui Stuttgart, asta deşi echipa sa n-a prins vineri o seară prea bună. Oaspeţii au deschis scorul dintr-o centrare a lui Maxim, dar au încheiat meciul de pe "Signal-Iduna-Park" în genunchi, într-o partidă în care golgheterul Borussiei, polonezul Lewandowski, a reuşit performanţa de a marca două goluri într-un minut!

Stuttgart marchează des în deplasare, începe meciurile în forţă, dar are probleme cu echipele mari. Mai are şi un jucător de clasă, Maxim, şi o defensivă comică. 

Mijlocaşul român a fost iarăşi printre cei mai buni jucători ai şvabilor, în măsura în care se poate vorbi despre aşa ceva la 1-6. 

Stuttgart a condus cu 1-0 în startul meciului, după ce Maxim a executat impecabil un corner, iar Haggui (13) a marcat cu o lovitură de cap. Borussia n-a acuzat însă şocul şi a egalat rapid (19), dintr-o fază identică, autorul golului fiind fundaşul grec Papastathopoulos (cu care ne vom întâlni şi în barajul pentru CM 2014).

Reus a punctat pentru 2-1 (22), dar echilibrul a fost rupt însă de "tripla" lui Lewandowski, primele două goluri fiind reuşite de polonez pe parcurs de un minut (55, 56, 73). Scorul final a fost stabilit de Aubameyang (81). 

Maxim, care a ajuns la şapte pase decisive şi patru goluri (în 11 etape), a avut şansa de a-şi trece numele pe tabela de marcaj în minutul 54, dar a trimis peste poarta lui Weidenfeller, dintr-o lovitură liberă. 

Mijlocaşul român a evoluat toate cele 90 de minute ale partidei cu Borussia Dortmund. 

Până la meciul de sâmbătă al lui Bayern Munchen (în deplasare, cu Hoffenheim), Borussia Dortmund e lider în Bundesliga, cu 28 de puncte, două peste bavarezi. 

Stuttgart este pe locul 9 deocamdată, cu 13 puncte, dar poate coborî în clasament, până la finalul etapei a 11-a. 

Mai multe pentru tine:
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro
Desertul delicios din Ardeal de care nu te vei mai sătura. Cum se pregătește rapid și ușor faimosul lichiu cu prune
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”
Nimfomana de la Palat. Deși soțul încerca s-o satisfacă, apetitul Ducesei atinsese cote nebănuite și apela la ”ajutoare”