VIDEO Află povestea singurului fotbalist-actor de la noi: "Băi, elementule, nu aşa se joacă"

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Rică Răducanu

Pe numele sau adevarat Răducanu Necula, fostul portar al echipei naţionale de fotbal a făcut carieră şi în actorie.

Rică Răducanu s-a consacrat ca portar al Rapidului. A participat la turneul final al Campionatului Mondial din Mexic 1970, dar a jucat şi în două filme de lungmetraj: „Totul pentru fotbal" (1978) şi „Legiunea Străină" (2008).

Iată povestea filmului „Totul pentru fotbal": Într-un mic orăşel de provincie, totul merge strună, în afara activităţilor sportive. Toţi locuitorii trăiesc o mare dramă, pentru că echipa oraşului este în pragul retrogradarii. Câţiva suporteri fanatici sunt gata să facă "orice pentru fotbal", chiar daca asta înseamnă nişte manevre nu tocmai oneste. Insa cei mai mulţi cetăţeni nu sunt de acord cu aceasta atitudine lipsită de fair-play, ceea ce dă naştere unui "meci" tensionant, disputat însă în afara terenului. La un moment dat, Rică are un dialog savuros cu regretatul Jean Constantin, care-i transmite următorul mesaj: „Băi elementule, nu cu aranjamente se joacă fotbalul" (1:06:30)

Mai multe pentru tine:
Românii care au vizitat una dintre cele mai izolate și ieftine țări din lume. Ce i-a impresionat cel mai mult: „Un gest simplu, dar cu o semnificație profundă”
Prințesa Rajwa a dus moda din Iordania la Palatul Elysée din Paris! Întâlnire istorică cu Brigitte și Emmanuel Macron
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Momentul fenomenal în care Ianis Hagi salvează echipa Națională a României
Cauza morții bateristului Marius Keseri de la Direcția 5. Prietenii rup tăcerea. „Boala cumplită îl schimbase, nu-l mai recunoșteai. Venea la biserică să se roage”. Ultimele fotografii
Un obiect unic pe teritoriul fostei provincii romane Dacia, descoperit la Turda
„Am rămas în chiloți!” Momentul terifiant trăit de un român celebru pe cel mai înspăimântător aeroport din Europa
Drama Cameliei Mitoșeru, la 74 de ani: „Am suferit o nouă operație pe creier”. Fiul Mihai Mitoșeru n-o scapă din ochi: „Mă răsfață, e sufletul meu”
I-a donat propriul rinichi, dar n-a fost invitată la nunta Selenei Gomez. Cum explică donatoarea trădarea
Cu ce se delectează în mod frecvent Prințesa Charlene, Prințesa Kate sau Regina Letizia. Mâncărurile preferate ale nobililor
Mircea Lucescu, primele impresii despre amicalul cu Moldova. Cum vede duelul cu Austria și cine l-a impresionat: „Hagi căpitan, merită”