Simona Halep risipeşte misterul în privinţa prezenţei sale în echipa de Fed Cup, la barajul cu Marea Britanie: „E altfel decât la turneele normale“

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Simona Halep a declarat că întâlnirea cu Marea Britanie din barajul pentru menţinerea în Grupa Mondială II a Fed Cup va fi dificilă, dar este bine că se joacă pe teren propriu.

"Va fi un meci dificil, Konta joacă bine, o jucătoare de top10, Watson joacă şi ea bine. Cum bine ştim, la FedCup e altfel decât la turneele normale, va fi un meci greu, dar e bine că jucăm acasă. Vom avea un public numeros şi un sprijin mare. În Bucureşti e bine, suntem acasă şi e mai comod pentru noi. Voi fi prezentă cu siguranţă, chiar dacă nu îmi trece genunchiul voi juca, îmi doresc foarte mult să fiu prezentă în echipă şi să joc", a declarat Halep. Despre întâlnirea pierdută cu Belgia, a patra jucătoare din ierarhia mondială a afirmat că România a avut ghinion: "A fost foarte greu, mereu e greu să fii spectator, mi-am dorit mult ca fetele să câştige. Le felicit totuşi, chiar dacă nu au reuşit să câştige, pentru că au dat tot ce au putut. Au făcut nişte meciuri dramatice, dar au avut un pic de ghinion, după părerea mea". 

Vrea să joace iar contra Şarapovei

Simona Halep a mai spus că este pentru prima dată când se confruntă cu o accidentare atât de gravă. Însă ea a adăugat că nu are nevoie de o intervenţie chirurgicală la genunchiul stâng şi că nu va reveni pe teren până când nu va fi sută la sută refăcută. "Acum mă gândesc să prelungesc (n.r. - perioada de inactivitate) până mă voi face bine, nu ştiu însă ce va fi, mai am timp până la Indian Wells. Pentru mine e o perioadă grea, este prima perioadă în care pot să spun că am o accidentare adevărată. În trecut, am mai avut accidentări minore, acum este mai mare, însă nu e gravă, nu e de operaţie, am doar o inflamaţie. Îmi trebuie timp să mă pot recupera. Nu ştiu când voi fi sută la sută, mi-e foarte greu să spun şi nimeni nu poate să-mi spună când voi fi gata sută la sută să joc. Îmi doresc să fie cât mai repede şi fac tot ce pot ca să accelereze recuperarea. Fac pauză şi tratament, fizioterapie zilnic şi exerciţii de întărire a muşchilor de lângă genunchi", a spus sportiva. Halep îşi doreşte să o reîntâlnească pe terenul de tenis pe Maria Şarapova, aflată acum în stare de suspendare pentru dopaj: "Eu cred că poate reveni, este o jucătoare foarte ambiţioasă, cred că munceşte foarte mult. Eu îmi doresc să mai joc contra ei încă o dată, sper să şi câştig contra ei, ar fi visul meu". 

Simona Halep a participat, miercuri, la conferinţa de presă legată de lansarea campaniei din acest an de salvare a copiilor născuţi prematur, în urma căreia compania Dorna, împreună cu asociaţia "Salvaţi Copiii", va continua modernizarea unor maternităţi, a relatat News.ro. 

Mai multe pentru tine:
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Prima Doamnă din Oman primește o distincție fără precedent! I-a fost înmânată chiar de soțul ei, sultanul Haitham bin Tarik Al Said
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE