Şase rugbişti români s-au transferat în străinătate în ultima lună
0Patru dintre ei au mers în Franţa, unul in Scoţia şi unul în Anglia. Cel mai proaspăt transfer este cel al lui David Mariş, de la U Cluj. El a ales, la fel ca pilierul Farului, Ionel Badiu, echipa franceză Sporting Club Mazametaine.
Formaţia franceză din Federale 2 are şanse mari să fie antrenată de fostul internaţional italian, de origine română, Cristian Stoica. Aceeaşi echipă tratează şi cu dinamovistul Valentin Popârlan.
Poli
Iaşi a transferat, de asemenea, doi jucători în afara graniţelor tarii.
Lucian Moroşan a plecat în Anglia la Kendal RUFC (National League 2
North), în timp ce Alexandru Croitoru a ales Jed Forest din Scoţia
(Scottish Premier Division 2).
Şi Dinamo a pierdut un jucător. Alexandru Tudori a plecat şi el în Franţa la ROC Valence (Franţa-Federale 2).
Pe langa Mariş, U Cluj s-a despărţit şi de Andrei Gorcioaia care va juca la Cercle Athletique Castelsarrasin (Franţa-Federale 2).