Ruşii „fierb“ după înfrângerea cu România: Trefilov, un car de nervi. Toate reacţiile de după un succes istoric

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Evgeni Trefilov

Tricolorele vor merge în Grupele Principale cu două puncte şi pot spera la o clasare pe podium la Campionatul European găzduit de Suedia.

Imediat după victoria cu Rusia, reacţiile au început să curgă şi din ţară, dar şi din Helsingborg, acolo unde România îşi dispută meciurile la actuala ediţie a Campionatului European. 

Iată cele mai importante declaraţii făcute pentru prosport.ro şi Digi Sport.

Evgeni Trefilov (selecţioner Rusia): N-am dat gol 16 minute! E incredibil. E o vorbă în Rusia. Când bei, te îmbeţi şi eşti fericit. Dar a doua zi vine mahmureala. Aşa a fost pentru noi. După Jocurile Olimpice a venit mahmureala. Eu am pierdut acest meci cu România.

Denisa Dedu (portar România): Victoria cu Rusia a fost o mică parte a unui cadou, dar sper ca la sfârşitul campionatului să le oferim suporterilor un cadou pe merit. Încă e devreme, prematur să discutăm despre aceste lucruri, mai avem mult de lucrat, de luptat şi de câştigat meciuri. A fost un meci bun pentru mine, nu ştiu dacă a fost meciul vieţii pentru mine, probabil că aşa a fost, dar important e că am câştigat, mă bucur enorm. Lucrul acesta ne dă speranţe pentru următorul meci. Contează mult că-l avem alături pe Jaume Fort (n.r. - antrenorul cu portarii), că ne ajută. Şi faptul că o am şi pe Paula (n.r. - Ungureanu) contează, mă ajută foarte mult să învăţ cât mai mult de la ea. Şi apărarea mă ajută mult, sunt mai mulţi factori, dar, într-adevăr, Jaume ocupă un loc special şi un rol important în această echipă.

Martin Ambros (selecţioner România): Încă mai putem aduce îmbunătăţiri, cred că putem arăta şi mai bine. Avem potenţial, dar cel mai important lucru e spiritul de echipă. Avem nevoie de team-spirit. Când acest lucru e aşa cum a fost astăzi, nu contează cât ratezi, nu mai e vorba numai de apărare, de portari. Puterea de echipă e mai presus decât orice. Sunt multe lucruri bune care s-au întâmplat în acest joc, ca să vorbim despre aspectele care n-au fost plăcute. Cu Norvegia am făcut un alt meci bun, dar n-a fost ziua noastră. Dacă un jucător nu e într-o formă foarte bună, important e ca echipa să o suplinească. Mă uit doar la lucrurile pozitive.

Alexandru Dedu (preşedinte FRH): Eu am adus, poate, unii dintre cei mai buni antrenori la ora actuală din handbal. Ca să-i aduci, cred că ai nevoie de buget. Vreau ca fetele să joace cum au jucat în primele meciuri. E o etapă importantă în acest ciclu olimpic, dorim să atingem vârful de performanţă la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020. Nu trebuie să uităm perioada în care ne aflăm. Cu Martin Ambros am semnat contractul până în 2020. Bravo nouă, tuturor românilor! Să  fim mândri de noi!