România scapă de Daum: ofertă de 2,5 milioane de euro pe sezon pentru neamţul de 63 de ani

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Christoph Daum

Amicalul cu Chile jucat, aseară, la Cluj, poate să fi fost ultimul meci pentru Christoph Daum pe banca primei reprezentative.

Cu câteva ore înainte de testul cu campioana Americii de Sud, în presa saudită au apărut mai multe articole despre posibila numire a selecţionerului României la Al-Ahli. 

Formaţia din Jeddah, aflată în căutarea unui înlocuitor pentru elveţianul Christian Gross, are mai mulţi tehnicieni pe listă printre care danezul Michael Laudrup, belgianul Michel Preud'homme, francezul Christophe Galtier şi, surpriză, neamţul Christoph Daum.

„Clubul Al-Ahli aşteaptă rezilierea contractului lui Daum cu Federaţia Română de Fotbal şi anunţul FRF în acest sens pentru a începe o nouă rundă de negocieri cu Daum. Mai ales că presa din România a scris că schimbarea neamţului din funcţie e iminentă“, au notat jurnaliştii arabi.

Mai mult, site-ul al-nadi.com a dezvăluit că primele contacte între Daum şi formaţia din Jeddah au avut loc acum o lună. Atunci însă, discuţiile s-ar fi oprit, fiindcă FRF s-ar fi opus plecării selecţionerului. „Într-o primă fază, Al-Ahli i-a oferit lui Daum un contract în valoare de 2,5 milioane de euro“, a scris sursa citată.

Se leagă cu ce a spus Daum

Ultimele ştiri din presa saudită vin în confirmarea unor declaraţii oferite de selecţionerul României înaintea meciului cu Polonia din Varşovia.

„Acum câteva săptămâni, am avut o ofertă de 2,5 milioane de euro, dar vă garantez că nu merg pentru două milioane în zona arabă. Sunt chestii mult mai importante decât banii. Pe de altă parte, lucrăm aici la un proiect important, nu mă duc pentru două milioane în plus, e vorba de principii, nu doar de avantaje personale“, a declarat neamţul de 63 de ani la data de 6 iunie.

Varianta perfectă pentru toată lumea

Între timp însă, România a pierdut cu Polonia, scor 1-3. Acest ultim eşec şi situaţia din clasament au creat o problemă arzătoare pentru FRF: cum să rezilieze contractul neamţului? În acest context, oferta celor de la Al-Ahli, dacă vorbim de o propunere reală şi nu de o invenţie a presei saudite, e mana cerească pentru părţile implicate în această poveste. Asta deoarece, ştiind că nu mai e dorit în ţară şi având şi o propunere tentantă pe masă, Daum ar accepta mai uşor rezilierea contractului cu FRF, fie fără a solicita despăgubiri, fie în schimbul unei sume mici.

45.000 de euro pe lună e salariul pe care îl încasează Christoph Daum de la FRF. La Al-Ahli, ar câştiga aproape de cinci ori mai mult.  
Mai multe pentru tine:
Top 20 aspiratoare 2025‑2026: de la roboți la verticale. Recenzii reale, prețuri și oferte eMAG - recomandări pentru orice tip de locuință și buget
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Povestea pisicii care a ajuns primar într-un oraș din Alaska: din 1997, s-au perindat la "putere" trei feline leneșe, dar adorabile
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Viața exclusivistă a fiicei după moartea femeii din Sibiu. Lux în Dubai, vacanțe exotice și o nouă moștenire vizată în timp ce ancheta era în desfășurare
Viaţa interzisă a lui Brigitte Bardot: peste 100 de iubiţi, patru soţi, patru tentative de sinucidere şi un final care a şocat lumea
Cum scapi de mirosul de umezeală din casă. Soluții simple pentru un aer proaspăt și sănătos
Interviu exclusiv cu Radu Ciucă, producător de montaj în emisiunea „La Măruță” și în podcastul „Acasă La Măruță”: „Dacă mă ajută Dumnezeu, cu puțin noroc, o să fiu în următorul sezon Survivor”