Meci nebun la Giurgiu: CFR a avut 2-0 în minutul 17, dar a dat-o în bară! Craiova, în delir

0
Dan Petrescu are de ce să fie supărat după al doilea meci la rând fără victorie

Ultima partidă din etapa a 6-a a play-off-ului, Astra - CFR, a avut un deznodământ neaşteptat, mai ales pentru o echipă solidă în defensivă, precum cea a lui Dan Petrescu.

Weekend perfect pentru CS U Craiova! Pe lângă faptul că a câştigat la Mediaş, meciul cu Gaz Metan, formaţia olteană a asistat cum urmăritoarele ei, mai întâi, FCSB, iar apoi CFR s-au împiedicat!

Dacă semieşecul echipei lui Becali n-a mai fost o surpriză, în schimb, ceea ce s-a întâmplat la Astra - CFR a fost un cadou neaşteptat pentru lider. CFR a condus cu 2-0 (Rondon 12, Burcă 17), însă apoi a scăpat victoria printre degete. Astra a redus din handicap prin autogolul lui Bordeianu (31), iar apoi, în minutul 79, defensiva CFR-ului a cedat surprinzător de uşor, permiţându-i lui Alibec să stabilească scorul final: 2-2.

Degeaba Vinicius a mai avut o mare ocazie pentru CFR pe final, fiindcă trupa pregătită de Dan Petrescu a irosit două puncte mari şi de acum are a doua şansă la titlu, după Craiova, cu patru runde înainte de final.

8. Chindia 6 1 1 4 3-8 17

*Locurile 7 şi 8 retrogradează direct, iar locul 6 va juca un baraj cu locul 3 din liga a doua, echipa învingătoare urmând să evolueze în Liga I.