Halep, în cădere liberă: Simona a mai coborât un loc în clasamentul mondial după meciul Osaka - Svitolina

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Eliminată în optimile de la Australian Open 2019, Simona Halep va ceda şefia clasamentului mondial, atunci când acesta va fi publicat la 28 ianuarie.

Detronat, mai întâi, de Petra Kvitova, după ce aceasta a avansat în semifinalele de la Australian Open 2019, Simona Halep a mai pierdut un loc în clasamentul WTA.

Cum în noaptea de marţi spre miercuri, Naomi Osaka a trecut de Elina Svitolina, în sferuri, scor 6-4, 6-1, japoneza a trecut şi ea peste Halep în ierarhia virtuală, actualizată în timp real, care arată aşa:

1. Naomi Osaka 5.810 puncte

2. Petra Kvitova 5.770

3. Simona Halep 5.582

4. Sloane Stephens 5.307

5. Karolina Pliskova 5.100

6. Angelique Kerber 4.965

7. Elina Svitolina 4.940

8. Kiki Bertens 4.430

9. Caroline Wozniacki 3.566

10. Aryna Sabalenka 3.485

Iar vestea proastă e că, în continuare, Simona poate cădea până pe 4 după Australian Open, întrucât Karolina Pliskova a trecut şi ea în semifinale după un meci halucinant cu Serena Williams şi, în cazul în care va câştiga trofeul la Melbourne, cehoaica o va depăşi şi ea pe Halep în clasament! 

Australian Open, sferturi

Feminin

Kvitova (6 WTA) – Barty (15 WTA)

6-1, 6-4

Pavlyuchenkova (44 WTA) – Collins (35 WTA)

6-2, 5-7, 1-6

Osaka (4 WTA) – Svitolina (7 WTA)

6-4, 6-1

S. Williams (16 WTA) – Pliskova (8 WTA)

4-6, 6-4, 5-7

Semifinale

Pliskova – Osaka

Kvitova – Collins

Pentru Simona Halep urmează o perioadă infernală în tentativa de a reveni pe locul 1 WTA, după cum „Adevărul“ a explicat aici:

ANALIZĂ Halep, misiune infernală: De ce îi va fi foarte greu să revină pe primul loc şi cine are cele mai mari şanse la locul 1

Mai multe pentru tine:
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Legenda Grasei de Cotnari: Vița nobilă a Moldovei, un dar de la Matia Corvinul
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Radu Burnete, consilierul lui Nicușor Dan, despre Catedrala Națională: „Nu ea e motivul pentru care nu avem spitale sau autostrăzi”
Mesajele Vasilicăi Enache, avocata decedată în explozia din Rahova, analizate de criminalist: „În acel bloc era o bombă cu ceas”
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Aderarea R. Moldova la UE şi parteneriatul strategic bilateral, temele discutate de Maia Sandu și Nicuşor Dan la București
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Horoscop luni, 27 octombrie. Leii au de învățat o lecție importantă, Balanțele iau o decizie radicală