FOTO Acum 118 ani s-a înfiinţat FC Barcelona. Cine e fotbalistul român care a scris istorie la acest club înaintea lui Hagi şi Gică Popescu

0
Publicat:
Ultima actualizare:

29 noiembrie 1899 este data la care a luat fiinţă clubul FC Barcelona, unul dintre cele mai mari cluburi din istoria fotbalului.

Pe 22 octombrie 1899, elveţianul Hans Kamper, cel care fondase FC Zurich şi FC Basel în ţara natală, şi care avea să fie apoi cunoscut ca Joan Gamper, a publicat un anunţ în ziarul ”Los Deportes”, prin care anunţa că intenţionează să înfiinţeze un club de fotbal şi îi invita pe cei interesaţi să ia parte la o întâlnire. Aceasta a avut loc pe 29 noiembrie, dată care a rămas în istorie drept ziua de naştere a clubului FC Barcelona.

La întâlnire au participat şi 11 jucători de fotbal, catalani, elveţieni şi englezi, aceştia formând nucleul de bază al echipei nou-înfiinţate. Primul trofeu a fost cucerit în 1902, Cupa Macaya, competiţia care a dat naştere campionatului Catalunyei, unde FC Barcelona a jucat până la înfiinţarea campionatului Spaniei, Primera Division, în 1929.

În cei 118 ani de existenţă, echipa catalană a câştigat de 24 de ori La Liga, de 29 de ori Copa del Rey, de 12 ori Supercupa Spaniei, de 5 ori Cupa/Liga Campionilor, de 4 ori Cupa Cupelor, de 3 ori Cupa Oraşelor Târguri (precursoarea Cupei UEFA), de 5 ori Supercupa Europei şi de 2 ori Campionatul Mondial al cluburilor.

FC Barcelona a stabilit mai multe recorduri şi premiere: în 2009, a devenit primul club din istorie care câştigă toate cele 6 competiţii la care a participat în acel an, campionatul, cupa şi supercupa în Spania, iar pe plan extern Liga Campionilor, Supercupa Europei şi Campionatul Mondial al cluburilor. În plus, este una dintre cele trei echipe (alături de Athletic Bilbao şi Real Madrid) care nu a retrogradat niciodată din La Liga, dar şi singura echipă din Europa care a jucat în competiţii continentale în fiecare an, începând cu 1955.

De-a lungul istoriei doar trei fotbalişti români au evoluat sub tricoul Barcelonei. Deşi mulţi dintre microbişti înclină să creadă că doar Hagi şi Gică Popescu au îmbrăcat tricoul blau-grana, cu mult înaintea lor, un alt conaţional a jucat la Barcelona. Numele lui este Nicolae Simatoc, care între 1950 şi 1952 a jucat 34 de meciuri şi a dat 2 goluri pentru catalani. Simatoc era un mijlocaş masiv, de 1,92 metri, născut în 1920, care a jucat de opt ori pentru naţionala României. În ţară, el a jucat pentru Ripensia Timişoara şi Carmen Bucureşti, iar între 1947 şi 1949 a evoluat pentru Inter Milano, trecând apoi un sezon la Brescia. După experienţa la Barcelona, Simatoc a mai jucat un sezon la Oviedo, apoi s-a retras şi a devenit antrenor, pregătind pe Lleida, Sabadell, AEL Limassol şi Budapest Sydney. Nicolae Simatoc s-a stins din viaţă în 1978, în Australia, unde se stabilise.

Citeşte un interviu cu fiul lui Nicolae Simatoc, care a venit prima dată în România

Gheorghe Hagi a jucat pentru Barcelona în intervalul 1994-1996, 36 de meciuri şi 7 goluri în campionat.

Gică Popescu a evoluat la barca între 1995 şi 1997, 68 de meciuri şi 9 goluri în campionat.

Mai multe pentru tine:
Demi Moore: „Am făcut sport câteva ore în ziua în care mi s-a rupt apa!”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Inter, în stare de șoc. Portarul de rezervă al milanezilor a omorât un bătrân în vârstă de 81 de ani
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Grindeanu a validat candidatura lui Ciolacu la șefia CJ Buzău. Mesaj despre criza politică și viitoarea lege a magistraților: „E nedrept ce avem acum”
Un tezaur roman, ascuns timp de 8 ani, după ce a fost descoperit cu un detector de metale
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO