FIA a decis: Coreea de Sud va găzdui cursa din 24 octombrie

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Coreea de Sud va găzdui prima cursă de Formula 1

Inspectorii Federaţiei Internaţionale de Automobilism (FIA) au dat aviz favorabil circuitului de la Yeongam. Acesta va găzdui în 24 octombrie Marele Premiu al Coreei de Sud la Formula 1.

Incertitudinea s-a risipit. FIA a fost de acord ca ţara asiatică să găzduiască următoarea cursă din "Marele Circ". S-a adeverit astfel previziunea lui Bernie Ecclestone, care, înaintea Marelui Premiu al Japoniei, a declarat că nu-şi face griji pentru circuitul aflat la 320 de kilometri la sud de Seul.
Potrivit purtătorului de cuvânt al KOVA (Korea Auto Valley Operation), care gestionează arena, directorul tehnic al FIA, Charlie Whiting, a dat o notă excelentă pistei în lungime de 5,6 kilometri.

Prevăzută iniţial pentru 23 septembrie, inspecţia circuitului sud-coreean a fost amânată, organizatorii având unele probleme legate de terminarea lucrărilor. Cursa de la Yeongam este cea de-a 17-a din acest sezon.

Mai multe pentru tine:
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
Scandal uriaș în Corbeanca. Copiii primesc mâncare de la firma consiliului local la un preț peste lege. Părinții, obligați să semneze contracte. Firma a funcționat fără autorizație de catering: „Își bat joc de copii”
Zi excelentă pentru o zodie de foc! 15 decembrie aduce noroc, reușite și vești bune pentru acești nativi
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile
Ce nu știai despre Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat-o pe șefa Curții de Apel București, Liana Nicoleta Arsenie
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Ben Affleck, prins la înghesuială între celebrele sale foste soții! Întâlnire de gradul III cu cele două Jennifer, în același timp. Starul pare deprimat