Fetele ţintesc sus! CSM Bucureşti şi HCM Baia Mare debutează azi în grupele Ligii Campionilor la handbal. Scandal la CSM

0
Publicat:
Ultima actualizare:

CSM Bucureşti şi HCM Baia Mare debutează în grupele Ligii Campionilor. Obiectivele sunt mari, chiar dacă „patronii” echipelor, adică cei doi primari, au de-a face cu legea.

Pentru a doua oară în istoria Ligii Campionilor la handbal feminin, România trimite două echipe în cea mai importantă competiţie intercluburi. CSM Bucureşti s-a calificat direct, din postura de campioană a României, iar Baia Mare a câştigat la pas un turneu de calificare pe care l-a şi găzduit.
Ambele echipe şi-au planificat să iasă din grupe şi chiar să ţintească trofeul, deşi momentul financiar nu e cel mai prielnic. CSM Bucureşti e susţinută în proporţie însemnată de Primăria Bucureşti, iar arestarea lui Sorin Oprescu a blocat pentru moment plăţile. “Pentru a ne bate la trofeu, e nevoie de stabilitate financiară”, a avertizat Cristina Vărzaru, 36 de ani, veterana lotului bucureştean. Problemele financiare au alungat deja doi oameni importanţi: antrenorul danez Mette Kilt, înlocuit cu Kim Rasmussen, din aceeaşi ţară nordică, şi jucătoarea rusă Ekaterina Vetkova.

În plus, directorul general Constantin Căliman şi-a anunţat ieri demisia, cu o zi înaintea meciului:
Îmi pare rau că trebuie să vă anunţ acum  că începand de pe data de 20 octombrie nu voi mai fi director general la CSM Bucuresti.Este hotărârea mea unilaterală, urmare a neîncrederii unor membri ai CGMB visavi de capacitaăţile mele manageriale”, se arată in mesajul lui Caliman.

CSM Bucureşti – MSK Lublin, vineri, ora 18.00, DolceSport 1, DigiSport 1

Iris i-a pus la treabă
CSM Bucureşti joacă vineri, în Sala Polivalentă din Bucureşti cu polonezele de la MSK Lublin. În aceeaşi locaţie, joi seară a avut loc un concert Iris, iar oficialii clubului şi ai primăriei au avut de trudit toată noaptea pentru a da jos scena şi a pregăti arena. Cam 2.000 de fani sunt aşteptaţi la meciul de azi, biletele având preţuri de 15 lei (peluze), respectiv 40 de lei (tribune). Cristina Vărzaru, 36 de ani, a câştigat Liga Campionilor cu Viborg, dar îşi propune să repete isprava şi cu CSM: “Este competiţia supremă, ce reuneşte tot ce e mai valoros în handbal la ora actuală, jucători sau antrenori. Atuul acestei echipe este dat de valoarea jucătoarelor ce o compun. Însă drumul spre Final 4 va fi foarte greu, mai ales că CSM Bucureşti este un club nou. Cu toţii ne dorim să lăsăm numele acestui club în istoria handbalului de elită. Am început să construim, să aducem trofee pe plan intern, dar e nevoie de continuitate”. Danezul Kim Rasmussen este noul antrenor al lui CSM Bucureşti, după plecarea pe nepusă masă a compatrioatei Mette Klitt.


Krim Mercator – HCM Baia Mare, vineri, ora 20.00, DolceSport 1, DigiSport 2
Baia Mare, pe un butoi de dinamită

Şi primarul din Baia Mare, Cătălin Cherecheş, e cercetat pentru abuz în serviciu, complicitate la fals în înscrisuri şi evaziune fiscală, într-un dosar care priveşte chiar finanţarea echipelor de handbal din oraş. Concret, primăria ar fi plătit sumt mult mai mari faţă de cele pe care jucătoare le-au primit în realitate.
În această situaţie delicată, cu primarul şi alţi oficiali din club puşi sub acuzare şi chiar sub control judiciar, HCM Baia Mare a ajuns în Slovenia, pentru meciul cu Krim Mercator.  “Grupa e echilibrată, dar avem şanse să mergem mai departe”, crede antrenorul Aurelian Roşca.

Cristina Neagu e campioana en-titre
În grupă cu CSM Bucureşti e şi echipa Buducnost, deţinătoarea trofeului. Cristina Neagu e cea mai bună handbalistă a formaţiei din Muntenegru, a ieşit golgetera Ligii Campionilor anul trecut şi a fost aleasă în echipa ideală a sezonului trecut. 12 din cei 16 antrenori ai Ligii Campionilor au văzut-o pe Cristina Neagu drept cel mai bun inter stânga al competiţiei.

Liga Campionilor, handbal feminin
Grupa A
Larvik (Norvegia)
Krim Mercator (Slovenia)
Rostov-Don (Rusia)
HCM Baia Mare (România)
Grupa B
Ferencvaros (Ungaria)
Thuringer (Germania)
HC Podravka (Croaţia)
Fleury Loiret (Franţa)
Grupa C
Midtyland (Danemarca)
HC Vardar (Macedonia)
Hypo Viena (Austria)
Gyor (Ungaria)
Grupa D
Buducnost (Muntenegru)
CSM Bucureşti (România)
IK Savehof (Suedia)
MKS Lublin (Polonia)
 

Mai multe pentru tine:
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Mesajele Vasilicăi Enache, avocata decedată în explozia din Rahova, analizate de criminalist: „În acel bloc era o bombă cu ceas”
Profesoară de biologie din Iași, implicată într-un scandal uriaș. Elevii ar fi găsit imagini cu ea pe site-uri pentru adulți: „Face filme”
„Eroii din Harkov” care au salvat 48 de copii din grădinița lovită de dronă rusă. „Nu a plâns. Doar se uita drept în ochii mei”
Tradiții și superstiții de Sfântul Dumitru. De ce nu e bine să atingi cuțitele în această zi
Excremente umane vechi de 1.300 de ani, analizate de oamenii de știință
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Ziare cu conținut fascist, distribuite în București, în zona Catedralei Naționale. Jandarmii l-au săltat pe bărbatul care le împărțea
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!