Dinamo îngrozeşte: Cum a descris Cornel Dinu situaţia în care a ajuns un colos prăbuşit

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Cornel Dinu

Noua tulpină Omicron pare a fi singura şansă a lui Dinamo de a scăpa de la retrogradare, în acest sezon de coşmar!

E o glumă amară, care reflectă situaţia catastrofală a clubului. Pentru că, din punct de vedere sportiv, formaţia din „Ştefan cel Mare“ e atât de neputincioasă, încât doar o eventuală întrerupere a campionatului pe fondul declarării unei Stări de Urgenţă, în valul 5, ar putea ţine echipa în Liga I! Altfel, cifrele roş-albilor sunt groaznice:

*Două victorii în 21 de etape. Prima cu Academica Clinceni (3-1), la data de 2 august. Cealaltă,  după 15 etape de aşteptare, acum o săptămână, cu Chindia (1-0). Între  aceste două momente, echipa a înregistrat 3 remize şi 12 eşecuri (dintre care şapte la rând!). 

*Doar 12 puncte strânse din 63 puse în joc.

*Cel mai slab golaveraj din Liga I: 15-43. Din care reiese că, în fiecare etapă, Dinamo a încasat, în medie, două goluri!

„Revoluţia“ lui Rednic n-a mai venit

După ultimul meci din 2021, 0-2 cu Farul în „Ştefan cel Mare“, Mircea Rednic, în stilul său caracteristic, şi-a luat jucătorii „la şuturi“. Şi a anunţat „revoluţia“ din iarnă. Încă una!

„Nu mi se pare corect ca unui apărător de la Dinamo să-i strecori mingea printre picioare. Nu se poate aşa ceva la Dinamo! Am avut probleme mari cu portarii şi cu fundaşii centrali. Dau şi nume acum. Păi, Popa (n.r. - Răzvan Popa). Tu ai 5.000 de euro pe lună şi te ridiculizează Ganea!' Sunt obligat să schimb şi voi schimba! De acum, eu sunt răspunzător 100%! Am găsit aici o echipă pe care n-am format-o eu, pe care n-am pregătit-o.  O să plece vreo 14 jucători care n-au demonstrat şi care au salarii mari“, a spus „Puriul“.

Doar că Rednic n-a mai apucat să facă nicio schimbare, având în vedere că, marţi seară, a fost dat afară după cum Adevărul a scris aici!

Văzând ce se întâmplă la Dinamo, Cornel Dinu (73 de ani) s-a arătat şocat de decăderea clubului. „E un film de groază pentru Dinamo. Până acum, în acest sezon, au fost folosiţi 36 de jucători. Nu se mai înţelege nimic. Evit să mă mai uit la meciuri. Totul are o explicaţie. Aici nu s-a ajuns întâmplător. S-a ajuns în foarte multi ani. S-a pus capacul în ultimii 10 ani“, şi-a început „Procurorul“ analiza pentru Telekom Sport.

„Au ajuns la club, oameni care nu-şi aveau locul la Dinamo. Stăteam şi mă gândeam... Giafer şi Răzvan Popa nu erau nici copii de mingi, pe vremea mea“, a continuat Dinu. 

Acesta l-a criticat şi pe Mircea Rednic, într-o altă intervenţie, la „Minutul 91“: „În primul rând, el ar fi trebuit să aibă un discurs foarte scurt: «Avem mari probleme, ne gândim împreună, vom lua nişte decizii, vorbim într-un viitor apropiat». Atât. Aţi auzit vreun antrenor până acum în lume care să vină să-şi critice un jucător, după o nereuşită în teren? În momentul ăsta, când semeni vânt, nu poţi să culegi decât furturnă. La Dinamo, îţi trebuie un om de atitudine, care să conducă echipa ca un comando şi să educe echipa. Nu neapărat cu mari schimbări, pentru că n-ai bani, dar e nevoie de o cu totul altă stare de spirit, conformă cu istoria lui Dinamo. «Domne', intrăm pe teren, murim, dar murim onorabil, până la ultima picatură de energie, luptăm să câştigăm». Din păcate, acest spirit s-a pierdut de mulţi ani“.

CITEŞTE ŞI:

„Cutremur“ la Dinamo: Rednic, dat afară! Mureşan explică decizia. Noul antrenor, CV îngrozitor de slab

Liga I, etapa a 21-a (ultima din 2021)

Vineri

Voluntari - UTA 2-1

Sâmbătă

Gaz Metan - CS U Craiova 1-1

Rapid - Botoşani 1-1

Duminică

Clinceni - Chindia 0-1

CFR Cluj - FC Argeş 1-0

Sepsi - FCSB 0-0

Luni

„U“ Craiova - Mioveni 0-0

Dinamo - Farul 0-2

Clasament

1. CFR Cluj 21 19 0 2 32-8 57

2. FCSB 21 14 5 2 38-17 47

3. Voluntari 21 11 4 6 25-20 37

4. Botoşani 21 8 10 3 21-19 34

5. CS U Craiova 21 9 5 7 36-23 32

6. Farul 21 9 5 7 23-13 32

7. Rapid 21 8 8 5 26-21 32

8. FC Argeş 21 8 4 9 19-18 28

9. UTA 21 6 9 6 17-15 27

10. Sepsi 21 5 11 5 21-18 26

11. Chindia 21 5 7 9 13-17 22

12. Mioveni 21 5 6 10 13-27 21

13. Gaz Metan 21 5 5 11 17-25 20

14. „U“ Craiova 21 4 7 10 15-21 19

15. Dinamo 21 3 3 15 15-43 12

16. Clinceni 21 2 5 14 15-41 11

*Primele şase clasate, la finalul sezonului regulat, merg în play-off, iar locurile 7-16 ajung în play-out.

Mai multe pentru tine:
Daciana Sârbu vorbește deschis despre relația cu Alex Ghionea, iubitul cu 22 de ani mai tânăr: „Mi-am asumat mereu că voi fi judecată” VIDEO
Cea mai bună mașină de spălat vase încorporabilă 2026 – Top 3 recomandări + alternative silențioase, eficiente și smart pentru bucătării moderne
A meritat iubirea lor? Prinţul e pe punctul de a-şi pierde tronul din cauza scandalului iscat de ea
Transformă-ți cafeaua: Top 7 râșnițe de cafea 2026 – Cum să alegi modelul perfect pentru aromă intensă și prospețime garantată
Locul istoric din România care l-a dezamăgit cumplit pe Dan Negru. Imaginile au stârnit revoltă: „Gropi, cabluri dezafectate, gunoaie”
Cele mai bune mașini de spălat vase independente 2026 – top 7 modele, cu recenzii excelente și preț avantajos. Economisește timp și energie
Cât au cheltuit doi români în vacanța din Sri Lanka. Au petrecut 18 zile de vis: „Am vrut o țară cu de toate și fix asta am primit”
Top 7 espressoare cu capsule 2026: libertate totală, rapiditate și gust autentic – băuturi perfecte cu un singur buton, acasă
Ce s-a întâmplat cu fiica prezentatoarei Teo Trandafir. Maia împlinește 22 de ani și apare extrem de rar în public FOTO
Cel mai bun espresor manual 2026 – Top 4 + alternative Breville & De’Longhi: transformă fiecare ceașcă într-un ritual de barista la tine acasă
Cele mai bune 7 cafetiere din 2026 pe eMAG pentru dimineți perfecte cu cafea filtrată: Ghid complet pentru orice buget și necesitate