Cristina Neagu a ratat şansa de a câştiga prima Ligă a Campionilor din carieră. Românca a marcat şapte goluri în finala mare, contra Gyorului

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Interul Cristina Neagu, legitimată la Buducnost Podgorica, a jucat cu campioana Muntenegrului în Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin, desfăşurat la Budapesta, pierzând finala mare împotriva Gyorului, scor 21-27.

Românca a făcut evoluat mai întâi în semifinala pe care Buducnost a câştigat-o, după două reprize de prelungiri, în faţa lui Vardar Skopje, partidă în care a reuşit să marcheze de şase ori. Victoria cu Vardar a propulsat-o pe Buducnost în finala mare, acolo unde muntenegrencele au dat peste Gyor, campioana en-titre a Europei.

Confruntarea a fost dominată clar de formaţia maghiară, care a condus pe tabelă pe tot parcursul celor 60 de minute. Şi de această dată Neagu şi-a făcut datoria pentru Buducnost, reuşind să înscrie de şapte ori, însă golurile româncei au fost insuficiente pentru a trimite trofeul la Podgorica. Procentajul de eficacitate al româncei în finala mare a fost de 50%. Neagu a ratat, astfel, şansa de a-şi trece în palmares trofeul Ligii Campionilor, aceasta fiind a doua finală pierdută de româncă, după cea din 2010, pe când juca la Oltchim.

La finalul meciului dintre Gyor şi Buducnost, fanii muntenegreni s-au luat la bătaie cu forţele de ordine şi au fost evacuaţi din sală. Unul dintre suporterii oaspetelor a căzut din tribună şi a fost transportat la spital. 

Rezultatele meciurilor din Final Four-ul Ligii Campionilor:

Vardar Skopje (Macedonia) – Buducnost (Muntenegru) 20-22

Győri ETO (Ungaria) - FC Midtjylland (Danemarca) 29-26

Vardar Skopje - FC Midtjylland (finala mică) 34-31

Győri ETO - Buducnost (finala mare) 27-21

Mai multe pentru tine:
27 octombrie, ziua în care, în 1916, s-a încheiat cea de-a doua bătălie de la Oituz. Victoria importantă a trupelor române
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian
Ipotezele șocante privind craniile bizare de la capătul lumii. Un expert crede că este vorba despre altă specie
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Legenda Grasei de Cotnari: Vița nobilă a Moldovei, un dar de la Matia Corvinul
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!