Benzema a răpus Brazilia

0

Echipa naţională a Franţei, adversară a României în grupa de calificare la Euro 2012, a câştigat cu 1-0 meciul amical disputat la Paris contra Braziliei.

Reeditarea finalei Campionatului Modial din 1998 a revenit tot "cocoşilor galici" care s-au impus prin golul lui Karim Benzema din minutul 54. Atacantul lui Real Madrid a finalizat simplu, din 6 metri, după ce a primit o centrare ideală de la Menez.

Misiunea francezilor a fost uşurată şi de eliminarea brazilianului Hernanes care a văzut direct cartonaşul roşu în minutul 40 după ce i-a aplicat o talpă pe piept lui Benzema.

Într-un al amical tare al serii, Germania şi Italia au remizat, 1-1. Gazdele au deschis scorul prin Miroslav Klose, în minutul 16, iar italienii au obţinut remiza cu prin reuşita lui Giuseppe Rossi, venită cu 10 minute înainte de final.