Adrian Crişan s-a calificat dramatic în optimi la tenis de masă

0

Jucătorul de tenis de masă Adrian Crişan s-a calificat între primii 16 jucători ai lumii, după ce a trecut de un adversar mult mai bine clasat.

În turul 3, Adrian Crişan (numărul 90  mondial) l-a învins dramatic, în set decisiv, pe coreeanul Lee Sangsu (numărul 16 în lume).

Reprezentantul nostru a început perfect şi s-a dus la 9-4 în primul set, dar adversarul său a revenit incredibil şi a câştigat cu 11-9. Setul secund a fost şi mai ecilibrat, reprezentantul nostru impunându-se cu 14-12.

În continuare, coreeanul a trecut la conducere şi a făcut repede 3-1 la seturi, numai că Adrian Crişan a revenit senzaţional, a egalat la trei şi a dus meciul în decisiv. Aici s-a jucat pe viaţă şi pe moarte, dar Adrian a fost tot timpul la conducere. Şi a reuşit în cele din urmă să obţină victoria, după ce ratase în prealabil 4 mingi de meci.

Crişan va juca în faza următoare cu chinezul Jike Zhang, favoritul numărul 2.

Adrian Crişan se află la cea de cincea participare la Jocurile Olimpice.