„Adevărul“ prezintă povestea fabuloasă a unui personaj unic în fotbalul românesc: Vasile Ianul, între înger şi demon

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Vasile Ianul

A fost jucător, arbitru, preşedinte de club şi avocat. Inteligent, controversat, grandoman, carismatic, fostul preşedinte al lui Dinamo a ajuns foarte sus, dar a avut un sfârşit trist

Calvarul lui Vasile Ianul s-a încheiat, ieri dimineaţă, la 68 de ani, după zece zile în care s-a aflat în comă, într-un spital din Iaşi. Decăderea unui personaj legendar a început însă cu mai mulţi ani în urmă. Totuşi, până spre sfârşit, el a încercat să păstreze alura unui tip puternic, stăpân pe el.

Ianul şi-a negat inclusiv problemele grave de sănătate în ultimul interviu, acordat în 2010. „În afară de kilogramele în plus, sunt sănătos tun. Am rezolvat problemele şi cu vederea cu ajutorul tehnologiei moderne din ziua de azi. Asta m-a făcut să mă hotărăsc să revin în fotbal“, a declarat Ianul acum doi ani. 

N-a mai apucat să se întoarcă în fotbal. Acum zece zile însă, a ajuns la Spitalul de Neurochirurgie din Iaşi, în urma unui atac cerebral. În urma analizelor, s-a dovedit că era orice, numai „sănătos tun“ nu. Suferea de mai multe boli, printre care obezitate morbidă, diabet, afecţiuni cardiace şi neurologice, însă gripa a contribuit la deteriorarea stării sale de sănătate, provocând decesul.

Cine a fost Vasile Ianul?

S-a născut la 1 noiembrie 1945 la Năsăud. Ca fotbalist în prima divizie, Ianul a evoluat la Poli Iaşi pe postul de fundaş central, în perioada 1966-1974, reuşind să înscrie trei goluri. În 1975 a arbitrat primul meci în Liga I, iar până în 1981 a mai condus la centru alte zece partide. După ce şi-a încheiat cariera de arbitru, Ianul a fost preşedinte la Politehnica Iaşi în perioada 1981-1985. În 1985 a devenit şeful secţiei de fotbal a clubului Dinamo, iar în 1991 a fost numit vicepreşedinte al clubului. Între 1992 şi 1994, Ianul a fost preşedintele FC Dinamo.

Arestat de două ori

În „Ştefan cel Mare“, Ianul a condus destinele „câinilor“ pe vremea marii echipe a lui Mircea Lucescu, care a oprit hegemonia Stelei. Cu Ianul în conducere, Dinamo a cucerit două titluri şi o cupă pe plan intern, iar în Europa s-a calificat până în semifinalele Cupei Cupelor (1989-1990). Totuşi, clubul a ajuns într-o situaţie financiară catastrofală, deşi, după Revoluţie, fuseseră vânduţi zeci de jucători valoroşi în străinătate. Ianul a fost acuzat de gestionarea frauduloasă a fondurilor, arestat preventiv de două ori – mai întâi, între 20-30 noiembrie 1998, iar a doua oară între 12 mai 1999 şi 11 ianuarie 2002 -, şi condamnat la 12 ani de închisoare. Ulterior însă, pedeapsa a fost anulată, deoarece a intervenit prescripţia în cazul transferurilor fotbaliştilor Dorinel Munteanu, Ioan Ovidiu Sabău şi Bogdan Stelea.

Se spune că trebuie să vorbeşti frumos despre cei morţi. Eu însă nu m-am înţeles niciodată bine cu Ianul. M-a obligat să merg la Panathinaikos, deşi eu voiam să plec la Pisa cu Mircea Lucescu. Dănuţ Lupu fost mijlocaş Dinamo   Era un om deosebit şi extrem de inteligent. Ianul a avut problem, deoarece a avut prea multă încredere în oameni. El voia să ajute pe toată lumea, iar asta nu i-a adus decât mult rău. Vasile Simionaş fost jucător Poli Iaşi

Poveşti şi legende despre un personaj controversat

*A adus primul tehnician străin şi primul jucător de culoare în Divizia A. În sezonul 1991-1992, olandezul Rinus Israel a fost director tehnic la Dinamo, iar Florin Halagian antrenor. Tot în 1991, ghanezul Nelson Mensah a fost a transferat de „câini“.

*Cu el în conducere, roş-albii l-au luat şi pe albanezul Sulejman Demollari, care, până la doborârea recordului său de către Wesley, era cel mai bun marcator din istoria Ligii I.

*În anii ’90, Dinamo avea 40 de fotbalişti în lot. Alţi 60 de jucători erau plătiţi de „câini“ doar pentru a rămâne la cluburile lor ca să nu fie luaţi de Steaua.

*A introdus în fotbalul românesc genţile cu bani. Jucătorii dinamovişti erau plătiţi din „sacoşe“, iar sumele nu erau trecute în contabilitate. Nici banii din vânzarea jucătorilor în străinătate nu erau trecuţi în acte.

*Cu Ianul preşedinte, Dinamo l-a vândut pe Florin Răducioiu la Bari pentru un milion de dolari.

*A inventat termenul de „cooperativă“ în fotbal, lucru pe care l-a şi recunoscut.

*A fost catalogat drept grandoman. Se spune că a mers cu taxiul de la Geneva până la Marsilia, deşi şoferul l-a avertizat că drumul va costa 10.000 de dolari! În plus, se spune că mereu avea o cameră plătită la zi la un hotel de cinci stele, la Geneva, deşi nu stătea decât foarte rar acolo.

* Când a jucat cu Marseille, în sezonul 1992-1993, Dinamo s-a cazat la cel mai luxos hotel, cu camere duble şi alte facilităţi de cinci stele.

*În ultimii ani de viaţă, Vasile Ianul ajunsese într-o situaţie financiară precară.

Era scârbit de ce a ajuns fotbalul românesc

După ce a fost eliberat din arest preventiv, Vasile Ianul s-a izolat şi a evitat întâlnirile cu jurnaliştii. Totuşi, în 2010, agenţia Mediafax a publicat un interviu cu el, ultimul acordat de fostul preşedinte al lui Dinamo. Iată fragmente din acel interviu:

*Fotbalul românesc e în colaps şi plăteşte, în continuare, tribut sechelelor comunismului, fiind invadat de multe gunoaie.

*Nu avem conducători, nu avem antrenori, iar acum jucătorii sunt trataţi ca nişte sclavi.

*Gunoaiele astea şi-au făcut propriul regulament pe care-l modifică în funcţie de interese. Chiar mă bate gândul foarte serios să candidez la următoarele alegeri FRF.

*Timp de 48 de zile am fost în negocieri pentru a deveni preşedinte la Rapid, prin 96-97 parcă, când era Băsescu ministrul Transporturilor, era şi Copos. Nu prea sunt interesat să mai conduc un club.

*Metodele din ziua de azi sunt degradante, fiind mulţi ciobani în fotbal acum. Înainte erau mulţi domni, aranjamentele se făceau cu o anumită distincţie, pot zice artă, nu existau atâta ranchiună şi ceartă ca acum, totul învârtindu-se numai în jurul banilor.

*Am iubit fotbalul ca nimic altceva pe lume, mi-a oferit cele mai mari satisfacţii, dar tot aici am suferit şi cele mai multe trădări.

Mai multe pentru tine:
Unde studiază fiica lui Victor Ponta și a Dacianei Sârbu. Ce căuta Irina, de fapt, în Abu Dhabi
Daciana Sârbu vorbește deschis despre relația cu Alex Ghionea, iubitul cu 22 de ani mai tânăr: „Mi-am asumat mereu că voi fi judecată” VIDEO
Cele mai bune 7 cafetiere din 2026 pe eMAG pentru dimineți perfecte cu cafea filtrată: Ghid complet pentru orice buget și necesitate
Secretele chiftelelor perfecte din cartofi. Preparatul ideal pentru mesele de Postul Paștelui
Cea mai bună mașină de spălat vase încorporabilă 2026 – Top 3 recomandări + alternative silențioase, eficiente și smart pentru bucătării moderne
A meritat iubirea lor? Prinţul e pe punctul de a-şi pierde tronul din cauza scandalului iscat de ea
Top 7 espressoare cu capsule 2026: libertate totală, rapiditate și gust autentic – băuturi perfecte cu un singur buton, acasă
Cele mai bune mașini de spălat vase independente 2026 – top 7 modele, cu recenzii excelente și preț avantajos. Economisește timp și energie
Cel mai bun espresor manual 2026 – Top 4 + alternative Breville & De’Longhi: transformă fiecare ceașcă într-un ritual de barista la tine acasă
Transformă-ți cafeaua: Top 7 râșnițe de cafea 2026 – Cum să alegi modelul perfect pentru aromă intensă și prospețime garantată
Marina Almășan, la Judecătorie de mână cu noul iubit, Sorin Mărcuș: „A vrut s-o susțină în caz că venea Georgică Cornu” De ce a lipsit omul de afaceri timișorean de la ultima înfățișare