A sărit la bătaie cu Hagi şi a fost „expulzat“ din România: unde a ajuns Rambe, după plecarea de la Craiova

0

Ramilton Jorge Santos do Rosário, zis şi Rambe, a rezistat mai puţin de două luni în ţară, după episodul în care l-a scos din sărite pe antrenorul Viitorului.

Născut în Insula Capului Verde, atacantul de 27 de ani a sărit la bătaie cu Gheorghe Hagi la finalul partidei Viitorul – CS U Craiova, scor 2-0.

La meciul disputat la 3 decembrie, Rambe a fost introdus pe teren în minutul 78, dar a văzut „roşu“ în minutul 90+5. Apoi, s-a îmbrâncit cu Hagi, enervându-l pe fostul internaţional. Acest episod, dar şi faptul că n-a înscris niciun gol în 12 partide pentru CS U Craiova au contribuit la plecarea sa din România. De altfel, acel meci cu Viitorul a fost ultimul pentru vârful african în Liga I.

El a semnat acum cu formaţia 1º de Agosto, campioana Angolei în sezonul trecut. Rambe poate debuta pentru noua sa echipă la 15 februarie, în prima etapă din noul campionat.