Moda românească defilează pe „frontul“ de Vest

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Şase designeri români vor fi prezenţi la Săptămâna Modei de la Berlin, eveniment care începe astăzi, în capitala Germaniei. Irina Schrotter, Alina Botea, Lucian Broscăţean, Mihaela Glăvan, Andreea Muşat, şi Angela Vasiliu sunt cei şase români care îşi vor prezenta colecţiile la festival.  

În premieră, Mercedes-Benz Fashion Week Berlin include în programul său din acest an şi creaţia românească. Evenimentul are loc în perioada 18-23 ianuarie, iar designerii români îşi vor aduce cele mai noi colecţii pe podiumul de la Săptămâna berlineză a Modei.

Citiţi şi:

Şerbana Hadji Dai creează haine şi accesorii unicat

„Lost in translation"

Creatoarea Irina Schrotter va prezenta la Berlin colecţia de toamnă-iarnă numită „Lost in translation". „E o colecţie care respectă caracteristicile brandului, dar care, totodată, e adaptată pentru cerinţele şi aşteptările podiumului de la Berlin. Mihaela Glăvan este cea care a creat pantofii şi poşetele. E o colecţie curajoasă, care amestecă produse din piele cu mătase naturală, caşmir, jerseuri. Noutatea constă în faptul că dintre cele peste 50 de piese se pot construi cel puţin trei linii complet diferite", a explicat Irina Schrotter. La Berlin vor defila pe podium 30 de modele din România, iar prezenţa designerilor români este aşteptată cu interes de presa germană, inclusiv de editorii ediţiei locale a revistei „Vogue". 

Recunoaştere în străinătate

Mercedes-Benz Fashion Week Berlin este primul eveniment important al anului care „dă tonul" celorlalte săptămâni ale modei din marile capitale. „Săptămâna Modei de la Berlin este evenimentul care deschide seria de săptămâni ale modei din lume. Este considerat drept podiumul cu cele mai multe şanse de a aduce în prim-plan designeri noi, cu o viziune diferită şi proaspătă în modă. Selecţia efectuată de organizatori răspunde unor cerinţe diferite faţă de restul manifestărilor similare: se caută în principal colecţii avangardiste, curajoase, experimentale", mai spune Irina Schrotter.

„Această participare reprezintă prima recunoaştere a faptului că nivelul designului românesc este corespunzător cerinţelor pieţei mondiale, ceea ce înseamnă că ne facem treaba corect şi profesionist. Speranţa mea e ca prestaţia echipei noastre să fie remarcată şi să putem aduce în sezoanele următoare şi alţi designeri din România pe podiumul berlinez", conchide Schrotter.

"Această participare reprezintă prima recunoaştere a faptului că nivelul designului românesc este corespunzător cerinţelor pieţei mondiale."
Irina Schrotter designer

Mai multe pentru tine:
Complot împotriva căsniciei lui Alin Oprea. Artistul crede că fosta lui soție vrea să-l despartă de actuala: „Eu și Medana suntem bine, ne iubim!”
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Mariana Moculescu, revoltă maximă! Nu a fost lăsată să intre la priveghi! Mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii”
Cum a avertizat-o Prințul Philip pe Kate Middleton chiar înainte să moară. Vorbele bunicului Prințului William au cutremurat-o pe Prințesă
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați au ucis cu cruzime copii și femei, familii întregi. Cum s-au organizat excursiile de vânătoare umană