Electric Brother, într-un concert ce marchează 25 de ani de la căderea Cortinei de Fier, la Viena

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Electric Brother a compus piese pentru coloana sonoră a unor filme semnate de Radu Munteanu şi Cristi Puiu FOTO Arhivă personală/ Facebook

Electric Brother Full Live Band va susţine, vineri, un concert la Viena, evenimentul fiind programat în cadrul proiectului „Libertate pentru Europa: aniversarea a 25 de ani de la căderea Cortinei de Fier“, informează Institutul Cultural Român (ICR) din capitala austriacă.

Astfel, vineri, între 20.00 şi 23.00, va avea loc la Arena Badeschiff din Viena evenimentul Cooling Down Party, unde va concerta şi Electric Brother Full Live Band.

Evenimentul are loc în cadrul proiectului „Libertate pentru Europa: aniversarea a 25 de ani de la căderea Cortinei de Fier/ Freedom for Europe: 25th anniversary of the Fall of the Iron Curtain“, organizat de Ministerul Federal al Afacerilor Europene şi Internaţionale al Republicii Austria, în colaborare cu ICR Viena (membru EUNIC Viena/ European Union National Institutes for Culture), Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Ungare şi Ministerul Afacerilor Externe şi Europene al Republicii Slovace.

Proiectul reuneşte 75 de tineri din Austria, Ungaria şi Slovacia, care se vor întâlni la Sopron (Ungaria) şi vor călători împreună spre Bratislava şi Viena. Programul zilei de vineri include vizitarea unor locuri şi monumente reprezentative pentru căderea Cortinei de Fier din Austria, Ungaria şi Slovacia, întâlniri cu oficialităţi din ţările participante la proiect, discuţii despre semnificaţia momentului istoric 1989. Seara, la Viena, are loc Cooling Down Party la Arena Badeschiff cu artiştii elveţieni Christina Zurbrügg & Band şi Electric Brother Full Live Band, urmat de un DJ set Electric Brother.

Electric Brother (Cristian Ştefănescu) este unul dintre cei mai valoroşi artişti contemporani de muzică electronică din România. S-a lansat în anul 2000, cu un album solo, a fost membru al formaţiilor Aievea, NSK şi a avut colaborări cu numeroşi artişti, printre care Vlaicu Golcea, Norzeatic, Khidja, Junkyard, The Amsterdams şi Kumm.

Electric Brother şi-a consolidat reputaţia prin compunerea unor piese de pe coloana sonoră a unor filme regizate de Radu Munteanu şi Cristi Puiu. Influenţele muzicale prezente în creaţiile sale variază de la muzica tradiţională la dub, la jazz rock-ul anilor '70 până la muzica clasică contemporană.

Începând din anul 2013, a lansat seria de concerte live sub egida Electric Brother Full Live Band, împreună cu artişti excepţionali din diferite zone muzicale, alături de care se va afla pe scenă şi la Viena: Alexandru Anastasiu, vibrafon, solist al Orchestrei Naţionale Radio din România, Elena Moroşanu şi Ana-Cristina Leonte (membre ale cunoscutei formaţii de jazz din România Jazzapella), Tavi Scurtu, unul dintre cei mai valoroşi toboşari din România şi producător muzical, Bujor Staicovici, chitară bas, contrabas.

Mai multe pentru tine:
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Năsui (USR) a depus proiect pentru desființarea pensiilor speciale ale primarilor: „Guvernul n-a tăiat nimic de la politicieni”
Cu ce trebuie să dai pe perdele, ca să miroasă ca în camerele de lux ale hotelurilor de 7 stele. Trucul pe care nimeni nu ți-l spune
Mirabela Grădinaru, criticată de stiliști pentru că ar fi confundat Sfințirea Catedralei cu o… înmormântare: „Nu apari cu doliu pe cap! Nu ești la funeraliile Reginei Elisabeta!” Ce au spus despre Gigi Becali
Alertă în Năvodari după ce o șoferiță a rupt o conductă de gaz: 30 de case, evacuate. „Toată lumea spunea să fug”
Cea mai puternică rugăciune! Spune-o zilnic şi scapi de orice rău
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Locul magic pe care puțini turiști au șansa să-l viziteze. Ce spun doi români care au ajuns aici: „De departe, locul nostru preferat”
Cine este regele care avea cel mai bizar fetiș în dormitor. Nu ”ierta” nicio parteneră
„Repertoriul movilelor de pământ din județul Timiș” - o parte uitată a istoriei Banatului
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian