Votul uninominal este "o absurditate"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Liderul UDMR, Marko Bela, a calificat ieri propunerea PD de asumare a răspunderii guvernului pentru introducerea votului uninominal drept o "absurditate". "Guvernul nu trebuie să facă legi, ele

Liderul UDMR, Marko Bela, a calificat ieri propunerea PD de asumare a răspunderii guvernului pentru introducerea votului uninominal drept o "absurditate". "Guvernul nu trebuie să facă legi, ele trebuie făcute de parlament", a susţinut liderul UDMR. Marko a atacat şi sistemul de vot uninominal care, în opinia sa, ar afecta reprezentarea politică a minorităţilor naţionale, şi îndeosebi, a formaţiunii pe care o conduce. "Este un lucru primordial să avem o reprezentare proporţională. Actualul sistem asigură o reprezentare proporţională a electoratului în parlament", a subliniat liderul UDMR, în timp ce votul uninominal "ar sălta partidul mai mare şi ar împinge în jos partidele mai mici". (M.V.)