Teodor Meleşcanu: E vorba de un conflict între Ponta şi Băsescu în care eu sunt o victimă colaterală

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Teodor Meleşcanu, candidat la alegerile prezidenţiale şi fost şef al Serviciului de Informaţii Externe, a declarat miercuri seară, în cadrul unei emisiuni de la Realitatea TV, că este o victimă colaterală a conflictului Victor Ponta – Traian Băsescu şi a precizat că nu are informaţii dacă actualul prim-ministru a fost sau nu ofiţer SIE.

„Din păcate este vorba de un conflict între Ponta şi Băsescu în care eu sunt o victimă colaterală. Din păcate este şi SIE şi nu merită (…) Nu este problema mea să vorbesc de interpretarea unor acte, norme“ cum sunt cele prezentate de preşedintele României, a afirmat Teodor Meleşcanu.

„Nu puteam să complotez (n.r. – împotriva lui Băsescu). E aberant. Nu puteam să complotez la acoperirea lui Victor Ponta din momentul în care eu nu am date despre acest lucru (…) Eu am date din timpul serviciului meu”, a adăugat candidatul independent pentru prima funcţie în stat.

Referitor la problemele de natură legislativă, cele care de multe ori au dus la numeroase interpretări, unele nefavorabile, Meleşcanu a subliniat că ar fi nevoie de unele modificări.

„Avem nevoie de a adapta această legislaţie care datează din anii 90, 98 în ceea ce priveşte SIE, ca să fiu mai exact (…) Pachetul de legi referitoare la Siguranţa naţională stă de zece ani în parlament”, a opinat fostul şef al SIE.

De asemenea, Meleşcanu punctat faptul că în perioada sa nu au fost recrutaţi procurori, parlamentari sau ziarişti. În plus, a adăugat că au fost numiţi doar trei ofiţeri acoperiţi în mandatul său la SIE.

Fostul şef al SIE a reiterat că dacă va fi ales preşedinte a precizat că îşi va depune mandatul în 2016 pentru a fi organizate alegeri prezidenţiale concomitent cu alegerile legislative din acel an. Printre priorităţile sale sunt: funcţionarea statului român, modernizarea Constituţiei (reducerea numărului de parlamentari) şi crearea unui alt tip de relaţie preşedinte – prim-ministru.

Mai multe pentru tine:
Primele zile din mariajul lui Andrew spun multe despre apetitul lui sexual! Regina, nevoită să intervină pentru a opri excesele
Top mașini de pâine 2026 testate și recomandate. Secretul pâinii perfecte acasă: proaspătă, sănătoasă și fără efort
Cele 3 zodii care vor avea un înger păzitor alături de ele, începând de pe 25 februarie. Norocul le va surâde, în sfârșit, și acestor nativi
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
De ce tot mai mulți români aleg să monteze chiuveta sub fereastră în bucătărie. Care sunt, de fapt, avantajele
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
„SANADOR, vreau să-ți mulțumesc că ieri m-ai lăsat să mor”. Experiența de coșmar trăită de Lidia Bodea, directoarea Humanitas, în clinica privată