Siegfried Mureşan: Organizarea reuniunilor din marja Preşedinţiei Consiliului UE doar la Palatul Parlamentului este o greşeală

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Siegfried Mureşan. FOTO Eduard Enea

Purtătorul de cuvânt al PPE, europarlamentarul Siegfried Mureşan, afirmă că decizia Guvernului de a organiza reuniunile din marja Preşedinţiei României a Consiliului UE la Palatul Parlamentului este „o greşeală“, ele trebind să aibă loc şi în alte oraşe ale ţării, chiar dacă infrastructura nu este la fel de bună ca în Capitală, pentru că miniştrii UE „nu au nevoie de atâta lux cât crede PSD“.

„Este o mare greşeală, deoarece preşedinţia Consiliului UE este o mare oportunitate pentru a arăta Europei întreaga noastră ţară, nu doar Palatul Parlamentului. Reuniunile trebuie organizate în mai multe oraşe ale ţării. Guvernul ne va spune că este mai simplu şi mai ieftin să organizeze totul în Palatul Parlamentului. Eu spun că preşedinţia română a Consiliului nu este doar o serie de reuniuni care trebuie organizate pentru a scăpa de ele, ci este o oportunitate de a ne prezenta ţara Europei", scrie europarlamentarul PMP, pe Facebook.

Siegfried Mureşan afirmă că orice costuri suplimentare pentru România pentru organizarea unor reuniuni în provincie sunt bani bine investiţi şi „se vor întoarce înzecit“ pentru comunităţi. „Guvernul ne va spune că spre oraşele din provincie nu există suficiente legături aeriene. Eu spun că orice aeroport care are un zbor spre Viena sau München este suficient. De acolo se ajunge rapid şi direct în orice colţ al Europei. Miniştrii UE nu au nevoie de atâta lux cât crede PSD-ul. Eu am participat la reuniuni ale miniştrilor de finanţe la Wroclaw (Polonia), Nicosia (Cipru) sau Vilnius (Lituania). Niciunul din aceste oraşe nu avea mai multe legături decât Cluj, Timişoara sau Iaşi, iar miniştrii au fost toţi prezenţi“, mai spune el.

Ministrul delegat pentru Afaceri Europene, Victor Negrescu, afirmă că România este „în grafic“ în ceea ce priveşte pregătirea preluării preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene, în iunie 2019, şi dă asigurări că Executivul „lucrează în ritm intens“ pentru a asigura buna desfăşurare a acestui moment. El a anunţat şi că evenimentele care vor avea loc în România în acea perioadă se vor desfăşura la Palatul Parlamentului.

Mai multe pentru tine:
Nimfomana de la Palat. Deși soțul încerca s-o satisfacă, apetitul Ducesei atinsese cote nebănuite și apela la ”ajutoare”
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Desertul delicios din Ardeal de care nu te vei mai sătura. Cum se pregătește rapid și ușor faimosul lichiu cu prune
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”