Lasconi, convorbire telefonică cu președinta Georgiei, Salome Zurabişvili: „Nu-l putem lăsa pe Putin să ne întoarcă”

0
Publicat:

Elena Lasconi, șefa USR și candidată la alegerile prezidențiale, a avut o convorbire telefonică cu președinta Georgiei, Salome Zurabişvili, miercuri, 4 decembrie. Cele două au convenit în cadrul discuției să ducă, împreună, alături de Republica Moldova, lupta cu propaganda rusă. 

Candidata a vorbit cu președinta Gerogiei privind amenințarea rusă FOTO Facebook / Elena Lasconi

„Rusia incearca să destabilizeze Georgia, din păcate. Am discutat astăzi la telefon cu Salome Zurabişvili, președinta Georgiei, și am convenit să ducem, împreună, alături de Republica Moldova, lupta cu propaganda rusă. Nu-l putem lăsa pe Putin să ne întoarcă din drumul nostru spre Occident. Noi, în România, știm foarte bine ce beneficiu ne-a adus aderarea la UE, cât de ușor călătorim acum, cum ne-a crescut nivelul de trai. Georgienii sunt de zile întregi în stradă pentru aceste drepturi. Sunt bătuți, sunt reprimați de un regim care i-a păcălit că le aduce pacea și prosperitatea și a venit cu practicile rusești”, a informat Elena Lasconi într-un comunicat de presă.

Lasconi i-a mulțumit președintei Georgiei pentru că și-a arătat „fără niciun strop de echivoc susținerea”. „Domnia sa mi-a mai confirmat încă o dată că ceea ce vedem în aceste zile în România este exact scenariul pe care oamenii lui Putin l-au pus în practică în Georgia”, a explicat Lasconi.

„Mulți dintre noi au crezut că libertatea pe care am câștigat-o cu sânge în 1989 este un drept garantat în fiecare zi. Realitatea acestor zile ne arată foarte clar că democrația trebuie protejată în fiecare zi. Nu voi lăsa România în ghearele lui Putin! Am nevoie de voi toți alături de mine! Împreună suntem puternici și nu vom lăsa democrația din România să se stingă”, a mai completat candidata USR. 

Salome Zurabișvili, președinta Georgiei, i-a transmis candidatei Elena Lasconicele mai bune urări”, în contextul interferenței externe în alegerile din România.  

La 29 noiembrie, președinta Georgiei s-a arătat îngrijorată de rezultatele alegerilor prezidențiale din România. Zurabișvili este de părere că țara noastră poartă un „război electoral” cu Rusia, în contextul în care Călin Georgescu a ieșit pe primul loc în primul tur al alegerilor prezidențiale. Turul doi va avea loc duminică, 8 decembrie.  

Mai multe pentru tine:
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Momentul superb mamă-fiică dintre Kate Middleton și Prințesa Charlotte! Au strălucit la concertul special de colinde
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Numerologia anului 2026 indică un an deosebit. Datele-cheie ale anului și predicțiile după ziua de naștere