Iohannis, despre migraţie: Este imposibil să continuăm într-un fel pe care l-aş putea numi parţial haotic. Migraţia trebuie să fie controlată

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, joi, la Bruxelles, că migraţia trebuie controlată şi că este imposibil ca Uniunea Europeană să continue în acest domeniu într-un mod haotic.

„Astăzi vom avea o discuţie fiindcă sunt foarte multe propuneri şi multe dintre ele se contrazic. Noi dorim o soluţie care întăreşte controlul asupra migraţiei. Este imposibil să continuăm într-un fel pe care l-aş putea numi parţial haotic. Migraţia trebuie să fie controlată. Trebuie să consolidăm securitatea la graniţele exterioare ale Uniunii, trebuie să dirijăm întregul flux migratoriu, trebuie să fie înregistraţi toţi migranţii, iar cei care nu sunt refugiaţi şi nu ar trebui să beneficieze neapărat de protecţie pot fi retrimişi acasă. Sigur, şi chestiunea unor centre de primire în afara Europei este o temă care s-a mai discutat, poate vă amintiţi, s-au discutat acele hot spoturi care niciodată nu au funcţionat prea bine. Soluţii ar fi, doar că trebui să ne hotărâm odată pentru totdeauna ce să facem, fiindcă migraţia va continua şi cu cât mai mult întârziem luarea unor decizii ferme, clare, cu atât mai dificil va deveni de gestionat procesul”, a declarat preşedintele Klaus Iohannis.

Preşedintele Klaus Iohannis participă joi şi vineri la reuniunea Consiliului European de la Bruxelles, pe a cărui agendă se află teme care vizează politica europeană de apărare, subiecte economice referitoare la ocupare, creştere economică, competitivitate, domeniul digital, inovare şi comerţ, migraţie, viitorul buget al Uniunii Europene post-2020, precum şi aspecte privind relaţiile externe ale Uniunii. În plus, vor fi abordate şi ultimele evoluţii referitoare la procesul de retragere a Marii Britanii din Uniunea Europeană.

Mai multe pentru tine:
Seturi cadou pentru femei care transformă sărbătorile în experiențe de răsfăț și lux – oferte eMAG de neratat, pentru orice buget
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Theo Rose, invitată de soacră la un restaurant cu stele Michelin din Paris. Combinația alimentară modestă care a impresionat-o: „Ca la mama lui”
Cadoul ideal pentru bărbați: cele mai bune ceasuri de Crăciun la prețuri Chillmas Deals cu reduceri de până la 92%
Top 15 băuturi pentru Sărbători 2025–2026: vinuri medaliate cu aur, ediții rare de colecție și reduceri uriașe de până la 8.500 lei
Angela Similea, prea „îmbătrânită”, la 79 de ani? Stilistul Florin Burescu le dă peste nas cârcotașilor: „O adevărată doamnă, fără operații estetice”. Dieta artistei „Epocii de Aur”
Loviți de cancer, Meme și Teodora Stoica au găsit o metodă prin care celule canceroase sunt mâncate
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Cerceii candelabru cu care a apărut Prințesa Catherine sunt spectaculoși. Ce poveste emoționantă se ascunde în spatele lor
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Top 15 coșuri cadou de sărbători în 2025-2026: cele mai bune recomandări, reduceri și idei premium de neratat