Firea: „România este una dintre ţările din UE cu o rată mare de naşteri în rândul adolescentelor, statul a eşuat”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO: Mediafax/ Alexandru Dobre

Gabriela Firea, ministrul Familiei, a anunţat că în România, anul trecut, au devenit mame peste 19.000 de adolescente, precizând că „statul a eşuat în misiunea sa de a apăra această categorie socială fragilă”.

„Mame adolescente. Copii fără copilărie! România este în continuare una dintre ţările din Uniunea Europeană cu o rată mare de naşteri în rândul adolescentelor. Numai anul trecut, au devenit mame peste 19 mii de tinere. În multe cazuri, din păcate, statul a eşuat în misiunea sa de a apăra această categorie socială fragilă din care fac parte copiii şi adolescenţii. Avem fete de 12-13 ani care au devenit mame, copii care au făcut la rândul lor copii. Naşterea unui copil la o vârstă atât de fragedă schimbă definitiv viaţa mamei care nu a trecut nici ea de vârsta adolescenţei”, a transmis Firea joi, printr-un mesaj pe Facebook.

Ministrul Familiei susţine că tinerele au nevoie să fie ascultate şi informate. „În calitate de ministru al Familiei, Tineretului şi Egalităţii de Şanse voi aduce la aceeaşi masă instituţiile şi organizaţiile non-guvernamentale cu atribuţii şi activitate recunoscută în acest domeniu, la începutul anului 2022.

Scopul acestei întâlniri este de a găsi împreună soluţii punctuale pentru prevenirea cazurilor de sarcină în cazul adolescentelor cum ar fi programe de informare a tinerelor aflate în centrele din sistemul de protecţie al copilului, de consiliere pentru adolescentele care provin din familii dezorganizate sau cu posibilităţi materiale reduse şi programe de îndrumare a tinerelor care provin din comunităţi etnice”, a anunţat Firea. 

Potrivit acesteia, Ministerul Familiei, Tineretului şi Egalităţii de Şanse va căuta soluţii pentru sprijinirea acestor mame, dar şi soluţii de prevenţie, astfel încât să se ajungă la reducerea naşterilor în rândul minorelor. 

Mai multe pentru tine:
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
Cele mai căutate cadouri pentru copii și adolescenți în 2025: Roblox, Minecraft, jocuri STEAM, Kendama și LOL
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Din ce cauză tot mai mulți tineri se îmbolnăvesc de cancer de colon. Mâncarea care îi îmbolnăvește
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE