Crin Antonescu nu l-ar schimba pe Marcel Ciolacu din funcția de premier. „Eu nu sunt Elena Lasconi”

0
Publicat:

Candidatul coaliției de guvernare, Crin Antonescu, a declarat luni că, dacă va ajunge președinte, nu îl va schimba pe Marcel Ciolacu „în maxim două luni”, așa cum a promis Elena Lasconi, deoarece acest lucru ar însemna să încalce Constituția.

Crin Antonescu a vorbit despre ce va face dacă va ajunge la Cotroceni FOTO Inquam Photos

„Eu nu sunt Elena Lasconi. Doamna Lasconi a promis asta, dar nu e singura. Au zis şi alţii, şi domnul Ponta. Sunt oameni foarte hotărâţi, care angajează lucruri în faţa cetăţenilor”, a spus Crin Antonescu, la Digi24, întrebat dacă ia în calcul schimbarea premierului Ciolacu, în cazul în care ajunge preşedinte.

„Eu nu pot să fac aşa ceva, pentru că, unu la mână, ar însemna să spun că odată ajuns la Cotroceni, în maxim două luni, ca să o citez pe doamna Lasconi, încalc, cel puţin în spirit, Constituţia. Deci ce fac eu ajuns la Cotroceni? Încep să trag sfori ca să folosesc o formulă elegantă, să destabilizez Guvernul, să organizez o moţiune de cenzură, să fac ceva. Nu. Ajuns la Cotroceni, e un Guvern care e în funcţiune, e un Guvern care a fost investit de Parlament şi a cărui activitate o urmăresc, o veghez ca preşedinte, buna funcţionare a instituţiilor statului. Dacă îşi respectă programul, dacă răspunsul Guvernului la nevoile societăţii şi aşa mai departe sunt conforme cu propriul său program, cu angajamentele sale, cu ceea ce cred eu că e obligaţia Guvernului, ca preşedinte, faţă de societate. Nu îmi convine ceva, cu nişte argumente foarte serioase, le discut cu cei care sunt în Guvern”, a mai spus Antonescu.

Acesta a sugerat, de asemenea, că nu are nicio antipatie față de actualul premier.

„Chiar dacă aş avea dinte şi toată dantura împotriva cuiva, nu mă duc să încep să construiesc ocult şi anticonstituţional moţiuni de cenzură. Dacă aş avea un dinte împotriva a ceea ce face Guvernul, Ciolacu sau orice Guvern ar fi, aş ieşi public şi aş spune, aş putea cere demisia. Nu am în acest moment, nici nu sunt preşedinte, nu am un motiv să fac asta”, a mai spus el.

În ceea ce privește declarația făcută recent de Marcel Ciolacu, privind guvernarea, Crin Antonescu a dat asigurări că acesta nu are nicio garanție.

„Asta este o speculaţie bazată pe nimic. Privitor la o înţelegere între mine şi Marcel Ciolacu şi Bolojan sau altcineva, că voi menţine acest Guvern, nu am niciun angajament în acest sens. Nu am niciun angajament decât acelea pe care îl fac în faţa cetăţenilor, candidând şi cele pe care mi le impune Constituţia. Nu am niciun fel de obligaţie în acest sens”, a subliniat Antonescu.

În cadrul unei vizite la Craiova, Ciolacu a răspuns ferm unui jurnalist care l-a întrebat dacă Ilie Bolojan poate prelua conducerea guvernului.

„Dacă domnul Bolojan a câștigat alegerile cu PNL, poate să fie prim-ministru. PSD a fost pe primul loc, PSD pentru acești 4 ani va propune premierul. Dacă nu, vom trece în opoziție, iar PNL cu USR, cu UDMR, poate cu AUR și cu POT, acest nou partid, să pună premierul”, a declarat Ciolacu.

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune mașini de spălat vase independente 2026 – top 7 modele, cu recenzii excelente și preț avantajos. Economisește timp și energie
Destinații spectaculoase din România, ferite de aglomerație: „Recomand cu căldură”. Sunt perfecte pentru o escapadă de weekend
Cum arată un prânz gratuit pentru turiștii blocați în Dubai. O româncă a fost impresionată: „Mâncarea e foarte bună!” VIDEO
Transformă-ți cafeaua: Top 7 râșnițe de cafea 2026 – Cum să alegi modelul perfect pentru aromă intensă și prospețime garantată
Cafea ca la cafenea, fără efort, direct la tine acasă: Top 7 espressoare automate de top în 2026 – Găsește modelul perfect pentru dimineți pline de savoare
Cel mai bun espresor manual 2026 – Top 4 + alternative Breville & De’Longhi: transformă fiecare ceașcă într-un ritual de barista la tine acasă
Cele mai bune 7 cafetiere din 2026 pe eMAG pentru dimineți perfecte cu cafea filtrată: Ghid complet pentru orice buget și necesitate
Top 7 espressoare cu capsule 2026: libertate totală, rapiditate și gust autentic – băuturi perfecte cu un singur buton, acasă
Bani murdari pentru fetele lui tata! S-a aflat de unde aveau Prințesele Beatrice și Eugenie bani pentru stilul lor de viață luxos
Unde studiază fiica lui Victor Ponta și a Dacianei Sârbu. Ce căuta Irina, de fapt, în Abu Dhabi
Traumele prin care a trecut Maria, fiica adoptată a lui Victor Ponta și a Dacianei Sârbu. După abandonul familiei, a fost la un pas de a fi adoptată, dar iarăși abandonată: „A avut și probleme de sănătate”