Băsescu le-a spus jurnaliştilor că ar putea instala ei o ţeapă „în fața Antenei 3“

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Traian Băsescu

Preşedintele suspendat, Traian Băsescu, le-a spus jurnaliştilor, luni, la sediul de campanie, răspunâzând unei întrebări, că ar putea instala ei înşişi o ţeapă în faţa televiziunii Antena 3 pentru „unul care spune că nu vom avea puterea până nu punem mâna pe justiţiei".

Un reporter l-a întrebat pe preşedinte de ce înainte de finalul votului vorbea despre pregătirea unor fraude uriaşe în procesul de votare, iar în prezent se raportează la rezultatul votului ca fiind corect şi acceptat de toată lumea.

Băsescu a răspuns că sunt câteva sute de incidente electorale, iar instituţiile statului au obligaţia să răspundă reclamaţiilor şi să constate dacă e vorba de fapte penale.

„Eu vă pot spune că au fost iregularităţi foarte multe, sunt câteva sute de reclamaţii şi obligaţia instituţiilor statului este să dea curs acestor reclamaţii pentru a constata dacă sunt şi fapte penale", a spus Băsescu.
Reporterul a revenit şi l-a întrebat pe Băsescu cum se va concretiza afirmaţia sa că va veghea, după ce va reveni în funcţie, la sancţionarea celor care au viciat procesul electoral, adăugând că această declaraţie aduce aminte de cea din 2004 referitoare la ţepele din Piaţa Victoriei.

„De exemplu, la unul care spune că nu vom avea puterea până nu punem mâna pe justiţiei, aţi putea să îi faceţi voi o ţeapă şi să o puneţi în faţă la Antene. Nu e o idee bună? Cred că şi voi la vârsta voastră aţi vrea să fie respectată legea", a răspuns Băsescu.

Declaraţia privind controlul justiţiei pentru a avea puterea a fost folosită în mai multe bannere electorale, în care îi era atribuită lui Dan Voiculescu, preşedintele fondator al Partidului Conservator.

Băsescu a vorbit în declaraţia sa de duminică seara, după anunţarea rezultatelor exit-poll-urilor la referendum, despre faptul că „Antenele securistului şi infractorului Voiculescu au turnat otravă în capul românilor" prin "propagandă mincinoasă".

Mai multe pentru tine:
Obiceiul adorabil de la Palatul Regal britanic, în ajun de Crăciun. Cum se împarte fericirea între prinți și prințese
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Lenjerii de Crăciun care aduc magia sărbătorilor în dormitor – Stoc limitat! Alege cadouri cozy și festive pentru întreaga familie
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
De ce se adaugă o lingură de mălai în compoziția sarmalelor. Un truc folosit de bucătăresele din Moldova
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”